De pilaarvoorstellingen in de Librije opnieuw geïnterpreteerd I Twee mannen en twee vrouwen Renaat J.G.A.A. Gaspar De sculpturen die Wilhem de beldensnijder in de zomer van 1562 op de pilaren en de kraagstenen in de Librije te Zutphen heeft aangebracht, hebben altijd slechts minima le belangstelling gekregen. In de ruim vijfentwintig publicaties over deze bijzondere laatmiddeleeuwse bibliotheek ging bijna alle aandacht uit naar de lectrijnen en het boekenbezit. De picturale voorstellingen in de bibliotheekruimte werden echter zo goed als over het hoofd gezien. Het proefschrift dat K. Meinsma ruim hon derd jaar geleden verdedigde, sprak slechts in één voetnoot van precies tien regels over de betekenis van die afbeeldingen: Deze beelden vindt men aan de afschuiningen der pilaren, waar het achtkant van de zuilen overgaat in het vierkant, gevormd door de samenkomst van de vier gewelven. Op den 1en pilaar, bij de deur, vindt men St. Walburga, Maria met het kindeke, Lucas en Mattheus; op den 2en Marcus, Johannes, St. Barbara en St Catharina, op den 3en een vrou- Boven: afb. 1. Overzicht Librije. (foto Achim Bednorz, Keulen) wenkop, een mannenkop en een vierkante steenen plaat waarop in basrelief de Salvator is uitgehou wen, in de linkerhand een 'rijks-appel' of wereldbol houdende, met de rechter wijzende op de inscriptie in gotische letters boven zijn hoofd: 'Ego sum via veritas et vita.Op den 4en Petrus, Saulus, Delila en Samson. Buitendien zijn onder den aanzet der ribben koppen, bloemen en figuurtjes in zonderlinge houdingen, zoogen. 'fratsen' aangebracht} Enige jaren geleden verscheen een korte bijdrage van Jan Frings over de vrouwen- en mannenbuste die Meinsma 'Delila en Sam- ^utphen - 2013/3 67

Zutphen (vanaf 1982) | 2013 | | pagina 3