Huiskamer voor ontspanning Nieuwe spits op Drogenapstoren Geen dakkapellen vanwaar men een prachtig uitzicht heeft op de stad en omgeving. Deze Zutphense 'wol kenkrabber' is bestemd voor de huisvesting van de zusters van het Alg. Ziekenhuis en van het verpleegtehuis voor chronisch zieken. Men kan er rond honderd verpleegsters in opnemen. Wij willen niet onvermeld laten dat zich op het dak een pergola bevindt. De zusters krij gen de beschikking over een ruime kamer. Op vrijwel elke verdieping is verder een dub bel kamer(flatje) gemaakt voor de hoofdver pleegster of eerste verpleegster van de desbe treffende afdeling. Om de twee verdiepingen is een huiskamer geprojecteerd, die steeds voor een bepaald doel wordt gebruikt. Bijvoorbeeld om er naar de televisie te kijken, naar de radio te luiste ren, tafeltennis te spelen of andere ontspan nende dingen te doen. Op de eerste verdie ping treft men ook een lesruimte aan voor de in opleiding zijnde jonge zusters. Overal in het gebouw zijn zogeheten zwevende of geluiddempende vloeren aangebracht, zodat men nergens overlast zal ondervinden. 26 september 1963 Wil Zutphen zijn Dro genapstoren behouden, dan zal deze van een nieuwe spits moeten worden voorzien. Dit vergt een bedrag van 150.516. Van dit bedrag zal ongeveer veertien mille voor reke ning van de gemeente komen, de rest wordt - naar verwacht mag worden - bijgepast door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Bij het restauratieplan ging men er aan vankelijk van uit dat het inwendige van de kapconstructie gehandhaafd zou kunnen blijven. Blijkens het rapport van de architect, De drogenapstoren, hier nog met zijn vele arkel- torentjes, die gedurende de verbouwing tot watertoren in 1888-1891 zijn aangebracht. (Stedelijk Museum Zutphen) ir. W. Snieder te Amsterdam, is dit echter niet het geval. Het vele ijzer in de kapconstructie is dermate door roest aangetast dat voorzienin gen dringend noodzakelijk zijn. Een verant woorde verduurzamende behandeling van het ijzerwerk is echter onmogelijk. Daar komt nog bij dat het ontbreken van vol doende horizontale verankering bij de dak voet, de aanwezigheid van scheuren in het metselwerk en de mogelijkheid van toekom stige scheuren door de ingemetselde ijzer constructies, een volledige herziening van het metselwerk boven het boogfries noodzakelijk maken. Om esthetische redenen zullen de dakkapellen niet meer worden aangebracht, zodat een gesloten dakvlak wordt verkregen, dat bovendien minder onderhoud vergt. (De rubriek 'Zutphen vijftig jaar geleden' bestaat uit veelal ingekorte artikelen die destijds in de Zutphensche Courant hebben gestaan.) ^utphen - 2013/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2013 | | pagina 27