'OWW.W Opstand, genade en deling: van Hamaland tot Gelre Oiwt? ^octefntti msrcHr(ï-(t';?Tninioltli L«ci-< Afb. 2. Godfried 'de Deen' in het necrologium van Xanten, 7 juni; detail uit W Bader, Das aiteste To- tenbuch des Stiftes Xanten, 2:Tafein (Kevelaer 1959) fol. 30 vo, editie F.W. Oediger, Die Stiftskirche des hi. Viktor zu Xanten: das aiteste Totenbuch des Stiftes Xanten (Kevelaer 1958) 47 een kroniek. In 885 speelde de Hamaland- se graaf Everhard Saxo een hoofdrol in de 'moord van Spijk' op Godfried 'de Deen'. Deze was in 882 door keizer Karel 'de Dik ke' benoemd tot markgraaf van 'Middenrijks Friesland', op voorwaarde dat hij zijn Noor mannen naar huis stuurde. Die thuisvaarders hebben waarschijnlijk onderweg nog Zutphen en Deventer aangedaan. Godfried maakte een potje van zijn ambt en ging in 885 over de schreef. De keizerlijke opperbevelhebber Hendrik van Babenberg lokte Godfried naar Spijk, zogenaamd voor besprekingen. Ever- hard kreeg daar gelegenheid om zich te be klagen over Godfrieds verwoesting van zijn bezittingen. Er staat niet waar dat precies was gebeurd, ik houd het voor de echo van het Zutphense drama. Of Godfried daarbij wel betrokken was, is hoogst twijfelachtig, maar het opzetje werkte: er ontstond een handge meen dat Godfried (afb. 2) noodlottig werd. Meteen daarop werd de Rijn- en Maasdelta hardhandig ontdaan van Noormannen.14 Spijk was gekozen vanwege zijn ligging aan de voet van de Elterberg. Daar had het Hama- landse gravenhuis na 882 een vervangende burcht ingericht, die in het complot van 885 goed van pas kwam.15 Elten was blijkens de la tere stichting van het stift eigengoed van de familie. Maar Zutphen was dat ook. Als Ever- hard Saxo in 885 met zijn klacht inderdaad op Zutphen doelde, dan is van belang dat hij zich beklaagde. Was Zutphen koningsgoed geweest, dan was de keizer zelf benadeelde partij en had Everhard Saxo in het complot helemaal niets te zoeken.16 Ook de aanleg van de ringwalburcht, eind ne gende eeuw of rond 900,17 valt met de lotge vallen van het Hamalandse huis te verbinden. Nadat Everhard Saxo in 898 was vermoord, werd zijn ducatus aan zijn broer Meginhard opgedragen. Dat slaat waarschijnlijk op het ambt van wijlen 'de Deen'. Eerst heeft Hen drik van Babenberg dat overgenomen, maar hij kwam in 886 om bij Parijs. Everhard Saxo lijkt toen zijn opvolger te zijn geworden.18 Dat Saxo's oudste zoon in 898 niet opvolgde, be tekent dat hij te jong was. Als Saxo's gezin op de Elterberg bleef wonen, moest oom Megin- hard elders passend onderdak vinden. Voor hem kan de Zutphense ringwalburcht zijn aangelegd. Saxo's oudste zoon, Meginhard, is later wel in de graafschappen van zijn vader opgevolgd, maar het markgraafschap was toen al teloor gegaan. Meginhard is in 921 als graaf zicht baar, maar toen hij tussen 952 en 956 over leed en op de Elterberg werd begraven, was hij ambteloos.19 Zijn oudste zoon, Everhard, blijkt op 26 november 944 graaf in Drenthe en was dat in 956 en 960 ook in Salland, zijn 76 ^utphen - 2013/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2013 | | pagina 12