Oerparochie Deel van het interieur van de kerk omstreeks 1885. (collectie Prot. Kerk Warnsveld/Leesten) kerkarchief een lijst met namen van pastoors gedurende de periode vanaf 1351 tot begin 17de eeuw, als de reformatie haar intrede heeft gedaan. Interessant is de ontdekkking dat in 1490 de pastoor van Warnsveld twee maal per week aan de leprozen in hun kapel op de Worf - een huis voor melaatsen op de plaats waar nu de oude begraafplaats van Zut- phen ligt - de mis voordroeg. Aangenomen wordt dat de Warnsveldse kerk, die aan Sint-Martinus werd gewijd, aanvanke lijk een klein gebouw was, dat geleidelijk aan werd uitgebreid. Dit was ook wel nodig in ver band met het aantal altaren dat de kerk heeft gekend. Uit bouwhistorisch onderzoek is ge bleken dat er rond 1500 minstens zes altaren in de kerk hebben gestaan.10 Naast het hoofd altaar, uiteraard gewijd aan de heilige Marti- nus, waren er altaren voor de heilige Maria, de heilige Catharina en een altaar ter ere van de vier maarschalken.11 In de archieven is verder sprake van altaren voor Sint-Bartho- lomeüs en voor Sint-Antonius (van Padua). Het vermoeden bestaat dat deze altaren zijn gesloopt toen de reformatie een feit was.12 In de loop der eeuwen heeft het kerkge bouw veel veranderingen ondergaan. In 1825 vond een ingrijpende verbouwing plaats. Door een grote uitbouw aan de zuidkant kon het aantal zitplaatsen worden uitgebreid van 420 naar 637. Bij de laatste grote restauratie in de jaren 1954—1957 werd alles weer in de oude staat teruggebracht. Ook werden de ooit verwijderde kolommen teruggeplaatst.13 De parochie Warnsveld was niet alleen een van de oudste van de Graafschap, maar ook een met een zeer uitgebreid gebied. Tot het kerspel Warnsveld behoorden ook de vier ka pellen te Vorden, Almen, Harfsen en Eefde, zodat men gerust van een oerparochie kan spreken. Nog in de 18de eeuw bestond het 38 ^utphen - 2013/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2013 | | pagina 6