Het Warnsveldse kerkarchief Henk Mulder Koos van Dieren Incompleet archief In het catechisatielokaal van de Martinuskerk in Warnsveld stonden vroeger twee ijze ren kluizen. In die kasten, voorzien van ingewikkelde sloten met vreemde sleutels, lag eeuwenlang de geschiedenis van de kerk opgeslagen, al dan niet verpakt in dozen en mappen. De oudste stukken dateren al uit de 17de eeuw. Inmiddels berust het Warns veldse kerkarchief bij het Regionaal Archief Zutphen (RAZ). Hoe dat is verlopen en wat het kerkarchief inhoudt, vertelt dit artikel. Bijna veertig jaar geleden raakte Koos van Dieren, toenmalig president-kerkvoogd van de Hervormde Gemeente Warnsveld, geïn teresseerd in de inhoud van die twee oerde gelijke ijzeren kluizen, waarin het kerkelijk archief werd bewaard. Een gedeelte van het kerkarchief was al in 1947 geïnventariseerd door J. de Graaf, gemeentesecretaris van Gorssel, en bevond zich al in het Zutphense stadsarchief. Toen Van Dieren in augustus 1987 vervroegd uittrad als leraar aan het Baudartius College, kreeg hij pas goed de gelegenheid zich met de oude stukken te gaan bezighouden. Hij volgde een cursus pa leografie om de oude handschriften beter te kunnen lezen en transcriberen. Met hulp van het stadsarchief heeft hij vervolgens veel stuk ken geïnventariseerd, zodat in 1996 opnieuw een flink deel van het oudste kerkarchief kon worden overgedragen. Van Dieren verdiepte zich in de eeuwenoude geschiedenis en liet gemeenteleden 'meelezen' in de archiefstuk- Afbeeldingen boven: De kerk van Warnsveld getekend door Cornelis Pronk in 1729 (uitsnede). (Stedelijk Museum Zutphen). De Martinuskerk in 2012 (foto: Jan Rossel) Koos van Dieren deed belangrijk werk voor het ontsluiten en inventariseren van het Warnsvelds kerk archief. (collectie A. van Dieren-Kamer) ken door een reeks informatieve artikelen in het Warnsvelds kerkblad In en om de kerk on der de titel 'Pastores en Parochianen' (tus sen 1988 en 1996).1 Door zijn overlijden in februari 2001 kwam het archiefspeurwerk stil te liggen. Van Dierens erfenis aan paperassen nodigde uit tot verder onderzoek. Op verzoek van de beheerraad van de kerk gingen in 2004 enke- ^utphen - 2013/2 35

Zutphen (vanaf 1982) | 2013 | | pagina 3