Grote gebeurtenis Uitbreidingsmogelijkheden Bocht in oprit IJsselbrug verbeterd Op de bouwplaats werd een kort wel komstwoord gesproken door de pre sident-directeur van de A.B. Svenska Metall- verken, ir. Göran Philipson, die opmerkte dat het Zutphense bedrijf de eerste Svenska-vesti- ging buiten Scandinavië wordt. 'Mijnheer de burgemeester,' aldus ir. Philipson in goed ver staanbaar Nederlands, 'mag ik u verzoeken de eerste paal te heien en daarmee de bouw van onze fabriek aan te vangen?' Burgemeester De Jong wees erop dat het slaan van deze paal niet alleen voor Svenska maar zeer zeker ook voor Zutphen een grote gebeurtenis is. Het gemeentebestuur heeft ui teraard zijn volle medewerking gegeven aan de realisering van de vestigingsplannen, en de heer De Jong zegde gaarne toe dat men dit zal blijven doen. De keuze voor Zutphen is vooral bepaald door de uitstekende verbindingen die de stad heeft met de belangrijkste markten, die - voornamelijk op het gebied van de auto mobielindustrie - moeten worden bestreken. Ook kon de Gravenstad een bruikbaar terrein bieden, terwijl de gemeentelijke autoriteiten zich zeer behulpzaam betoonden bij het op lossen van het huisvestingsprobleem. De fabriek is opgezet voor de productie van tienduizend ton koperen strips per jaar. Be gonnen zal worden met een bezetting van zo'n 140 man, die men in Zutphen en omstreken hoopt te kunnen aantrekken. Het bedrijf zal - althans in eerste instantie - bestaan uit een gieterij, een walswerk en een afdeling voor de eindbewerking. Het machinepark is voor een belangrijk deel ontworpen en gebouwd door Zweedse bedrijven van het concern. Overtuigd van de goede mogelijkheden voor de toekomstige ontwikkeling der Neder landse vestiging heeft Svenska honderddui- o,-.- ■?- Maandag 23 april 1963: burgemeester De Jong heit de eerste - versierde - paal voor de Zut- phense vestiging van Svenska Metallverken aan de Oostzeestraat. (Stedelijk Museum Zutphen, foto Zeylemaker) zend m2 grond aangekocht en bovendien op tie verkregen op ongeveer 180.000 vierkante meter voor uitbreidingen. De fabriek die men thans gaat bouwen, vergt een totale investe ring van ongeveer achttien miljoen gulden. Voor de constructie van het fabrieksgebouw is een staalskelet gekozen, waardoor een onbe perkte en snelle uitbreiding mogelijk zal zijn. 7 mei 1963 Vijf nachten is er, in het felle licht van schijnwerpers, gewerkt aan een verbete ring van de bocht in de oprit van de IJsselbrug aan de zijde van De Hoven. In de afgelopen nacht is de laatste hand aan dit project gelegd. De veiligheid van het verkeer is door deze voorzieningen, die men heeft aangebracht, ongetwijfeld in belangrijke mate gediend. De desbetreffende bocht leverde door zijn ligging gevaar op: menige auto raak te van de rechte weg en kwam in botsing met het hek tussen rijbaan en voetgangerspad. In de afgelopen tijd heeft de officier van justitie bij het kantongerecht er meermalen op gewe- ^utphen - 2013/2 57

Zutphen (vanaf 1982) | 2013 | | pagina 25