Zutphen vijftig jaar geleden: 1963 (2) Theo Hebing Wijkraad De Hoven geïnstalleerd Nieuwe huizen Apart karakter Zutphenaar voelt zich beledigd door krantenartikel 9 april 1963 Burgemeester S. de Jong heeft maandagavond in de kleuterschool in De Ho ven de nieuwe wijkraad van het stadsdeel aan de andere zijde van de IJssel geïnstalleerd. In zijn toespraak zei de burgemeester dat B W op de hoogte zijn van bepaalde problemen die er in De Hoven zijn. Hij dacht hierbij on der meer aan een nieuwe kleuterschool. Voor nieuwbouw is inmiddels grond aan gekocht en aan deze zaak wordt gewerkt. Het gaat echter heel wat minder vlug dan men wel zou wensen. Overigens wees spreker in dit verband op de kleuterschool aan de Boom- pjeswal in de stad, die zeker niet in een betere staat verkeert dan die in De Hoven. Het is niet uit te sluiten dat die school voorrang krijgt. Een ander probleem: woningbouw in De Ho ven. B W zijn van mening dat een contin gent of een deel ervan in het stadsdeel aan de overzijde van de rivier dient te worden ge realiseerd, om te komen tot een behoorlijke afronding en ter vervanging van een aantal krotten. Waar men nog steeds niet is uitge komen, is de stichting van een wijkgebouw. 'Maar', aldus de burgemeester, 'het initiatief moet wél uit de bevolking komen. Zodra dat het geval is, gaat het departement van Maat schappelijk Werk verder.' De burgemeester wees erop dat De Hoven een apart karakter heeft. Dat heeft niet alleen te maken met het feit dat deze wijk door de rivier van de stad Zutphen gescheiden is, ook de samenstelling van de Heufse bevolking is anders dan in de stad, en het werk en de be langen liggen anders. Voor de dominee en de dokter moet men naar de stad en dat geldt ook ten aanzien van de pastoor. Zelfs het hoofd van de school woont aan de overzijde van de rivier. Daar komt nog bij dat het tuin- dersgebied op De Hoven een ander cachet heeft gedrukt. Om die redenen is destijds de gedachte opgekomen een soort adviesorgaan in het leven te roepen 10 april 1963 De heer W. l'Ecluse, eigenaar van een parfumeriewinkel annex schoon heidssalon, acht zich beledigd door een arti kel in het communistische dagblad De Waar heid van 9 maart jl. waarin hij 'een SD'er' wordt genoemd. De heer l'Ecluse zou in 1944 de Apeldoornse 'Vrije groep Narda', die on der leiding stond van Meinarda van Terwis- ga, hebben verraden. Dit verraad kostte vijf personen het leven; één kwam om in gevan genschap. Deze verzetsgroep hield zich onder meer bezig met het vervalsen van persoonsbe wijzen en het helpen van joden en neergehaal de geallieerde piloten. De heer l'Ecluse werd in eerste instantie ter dood veroordeeld; hij verkreeg la ter gratie, waarbij zijn straf werd omgezet in levenslang. In 1957 kwam hij vrij en begon in Zutphen een parfumeriewinkel, die thans als gevolg van de publicatie in het communis tische partijorgaan zou worden geboycot. De heer l'Ecluse meent wegens smaad en laster ^utphen - 2013/2 55

Zutphen (vanaf 1982) | 2013 | | pagina 23