sJu-ePa^escJla/jULÓs Omslag van het onlangs verschenen boek. herinneringen. De deportatie en moord op meer dan vierhonderd joodse stadgenoten is zonder twijfel de meest tragische gebeurtenis geweest. Het boek staat stil bij de Verlichting, die in toenemende mate haar invloed deed gelden in de opvattingen van de bevolking, bij de zuiveringen in de sociëteit en bij het opnieuw zoeken naar eendracht tussen voormalige tegenstanders. Dat het geen afstandelijke ge schiedenis is geworden, blijkt uit het feit dat in het werk levensbeschrijvingen zijn opgeno men van illustere leden, die een belangrijke rol hebben gespeeld in de stad en het land. Het gaat om een beperkt aantal, want in het (all-time) ledenregister, dat circa zevenen twintighonderd namen telt, is zonder moeite nog een aantal leden te vinden dat betrokken is geweest bij het bestuur van de stad en haar instellingen of bij ondernemingen die in Zut- phen werden gevestigd. Zo bevat het boek biografische portretten uit de achttiende eeuw van patriotten als Ro- bertJasper van der Capellen, Willem Hendrik van Hasselt, Bernard Joost Verstege en Be- rent Wildrik, naast schetsen van hun gedegen prinsgezinde tegenstanders als August Rob bert van Heeckeren van Suideras, Engelbert Crookceus, Hendrik Jan van Loe, Rudolph Jan Staring en Paravicini di Capelli. Met uit de negentiende eeuw beschrijvingen van Rei- nier Willem Tadama, David Evekink, Jacob Dam en JJ. Ramaer. En uit de twintigste eeuw Walraven van Hall, Edzard Bosch van Rosen- thal, H.L.A. Visser, Johannes Dijckmeester, en meer recent mannen als Minus en Hank de Jonge, Jan van der Kluit en Ben Kolster. Of de huidige sociëteit nog steeds een elitair gezelschap is, daarover kan men verschillend oordelen. Het ledenbestand anno 2013 telt bijna tweehonderd leden uit Zutphen en omgeving. Het bestaat uit (veelal gepensio neerde) bestuurders, rechters, ambtenaren, artsen, managers, consultants, leraren, on dernemers en beoefenaren van vrije beroe pen: 'heeren' die allen voor hun brood (heb ben) moeten werken. Met dank aan Karel Glaser, Michel Groothedde en Richard Hermans. 50 ^utphen - 2013/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2013 | | pagina 18