De 'prinses' Omgesmolten glas Afb. 4 Grafheuvels en vlakgraven rond de N 314. (foto: auteur) Sommige graven uit de vroege ijzertijd heb ben een lage grafheuvel, maar vele ook niet. Sommige mensen werden ook bijgezet in een oudere heuvel. De algemene trend is dat aan het einde van de ijzertijd helemaal geen graf heuvels meer werden aangelegd en ook dat de crematieresten niet meer in urnen werden begraven, maar gewoon in de grond. (afb. 4 en 5) Er is één graf dat er duidelijk uitspringt. Dit is een graf uit het begin van de ijzertijd (ca. 800 v. Chr.). Niet alleen is dit het enige graf met een dubbele greppel, het is ook het rijk ste graf. In de media is dit graf dan ook be kend als van de prinses van Leesten. Het is het enige graf met meerdere stuks aardewerk. Behalve een fraai afgewerkte urn bevatte het twee schaaltjes en twee spinklosjes. Echt bij zonder zijn de sieraden. Zo is er een lange bronzen kledingnaald, maar ook tientallen metalen kegeltjes, die ergens opgenaaid heb ben gezeten, spiraalvormige kralen, (oor)rin- gen et cetera. Behalve metalen kralen droeg de 'prinses' ook ten minste 76 glazen kralen rond haar hals. De meeste daarvan zijn ama teuristisch vervaardigde, pokdalige kraaltjes van blauwgroen glas. (afb. 6) Uit analyse van micro-CT-scans blijkt dat ze waarschijnlijk lokaal vervaardigd zijn uit om gesmolten glas dat elders geproduceerd is. Vier kralen zijn echter ringoogkralen van goede kwaliteit glas. (afb. 7) Dergelijke blau we kralen waren ingelegd met wit glas, en wa- Afb. 5 Grondsporen van grafheuvels. (foto: auteur) ^utphen - 2013/1 9

Zutphen (vanaf 1982) | 2013 | | pagina 9