De 'Prinses van Leesten': archeologie bij 't Meijerink Bert Fermin In 20I0/'II is er archeologisch onderzoek verricht rond boerderij 't Meijerink. Aan leiding was de aanleg van een nieuw sportpark en de bijbehorende infrastructuur. De sportvelden zelf liggen in het Leestense Broek (voormalig moerasland), maar de wegen ernaartoe gaan over de zuidpunt van de Looërenk. Een uitgebreide rapportage over dit onderzoek is verschenen als Zutphense Archeologische Rapportage 70. eigenlijk niet anders dan dat ook fn De Looërenk is tussen 1997 en 2003 al gro tendeels archeologisch onderzocht (zie: H.M.P. Bouwmeester, H.A.C. Fermin M. Groothedde [red.], Geschapen landschap. Tienduizend jaar bewoning en ontwikkeling van het cultuurlandschap op de Looërenk te Zutphen, Den Bosch Zutphen 2008). De Looërenk is een langwerpig rivierduin, waar onder meer 32 prehistorische gebouwplatte gronden zijn opgegraven. Dergelijke platte gronden bestaan uit grondsporen van palen, die de basis van de gebouwconstructie vorm den. Net ten noorden van het fietspad tracé werd eerder al een stukje van een urnenveld ontdekt. Het kon dus het nieuwe fietspadtracé archeologische res ten aanwezig moesten zijn. Deze werden in derdaad aangetroffen. Tientallen kuiltjes De oudste resten dateren uit het mesolithi- cum (ca. 10.000 5.000 v. Chr.). Behalve de bekende vuurstenen werktuigen werd ook nog een ander interessant fenomeen ontdekt. Parallel aan de zandrug loopt een langgerekt ven. Op de bodem van dit ven werden Zutphen - 2013/1 7

Zutphen (vanaf 1982) | 2013 | | pagina 7