De totale oppervlakte bedroeg 71,6 x 48, 1 m. Het is niet bekend wie de architect was. Voor treinliefhebbers zijn de locomotie ven die voor de loods staan om van te wa tertanden: het zijn allemaal voormalige ss- en HSM-machines, de meeste van rond de eeuwwisseling. De modernste is de tweede van links, een sneltreinlocomotief van de ss, waarvan de eerste in 1910 uit de fabriek rol de. Deze uitstekende locomotieven (NS-num- mering 3700/3800) hebben tot het eind van het stoomtijdperk in 1958 dienst gedaan. Aan het eind van de oorlog werd de loco- motiefloods verwoest. (afb. 5) Op de funda menten bouwden de spoorwegen in 1948 een nieuwe loods met zeven sporen. Al op 28 Het depot Een locomotiefloods diende als onderkomen voor de locomotieven. De loods, het trac- tieterrein en het personeel vormden samen het depot. Het was de uitvalsbasis voor de locomotieven die aan dat depot waren toege wezen. Ze keerden daar geregeld terug voor preventief onderhoud en kleine reparaties. Afb. 4 Het emplacement van Zutphen in 1905. In 1876 en de jaren erna was dat aanzienlijk uitge breid, zodat ook de HSM haar eigen tractiepark kon inrichten. De tractievoorzieningen van de SS zijn blauw gekleurd, die van de HSM rood. Ter oriëntatie zijn het stationsgebouw en de perrons in groen. Daar waar geheel links de halfronde HSM-loods staat (met de draaischijf er voor), is in 1932 de nieuwe locomotiefloods verrezen. De afkorting BWW (links onder) staat voor 'brugwachterswo ning'. Die is in de oorlog verwoest en stond vrijwel op dezelfde plek als het huidige IJsselpaviljoen. (collectie NS, tekening uit Locomotiefloodsen) maart 1949 werd het klein onderhoud in Zut phen gestaakt. Nadat het Zutphense depot op 4 april 1955 was opgeheven - met nog maar tien stoomlocomotieven - ging het gebouw dienst doen als werkplaats voor spooron- derhoudsmachines. Later betrok spooraan- nemer Strukton de loods. Door het steeds langer wordende onderhoudsmaterieel be gon de werkplaats de laatste jaren te klein te worden. Bovendien zou een dergelijke activi teit slecht passen in de woningbouwplannen ('Noorderhaven') aan de achterkant van het station. ^utphen - 2013/1 5

Zutphen (vanaf 1982) | 2013 | | pagina 5