Noodremming Onhoudbare toestanden bij 'Onderdak en Verzorging' Ver beneden nul begonnen de wielen van tractor 'dol te draai en'. Ondanks de mist, die het zicht tot circa honderdvijftig meter beperkte, zag en hoor de de tractorbestuurder de trein naderen. Hij raakte niet in paniek, maar koppelde de trac tor en de pers los. De dorsmachine kon hij uiteraard niet in beweging krijgen. De machinist van de trein kreeg het gevaar te op de overweg pas vrij laat in het oog. Hij stelde onmiddellijk een noodremming in en haastte zich vervolgens uit zijn cabine de trein in. Na de botsing met de dorsmachine had de trein nog ongeveer honderd meter nodig voor hij tot stilstand kwam. Later is de Blauwe Engel naar het station van Zutphen gesleept, waar de wel wat geschrokken maar ongedeerde reizigers ruim een uur over tijd aankwamen. Niet zonder moeite slaagde men er met een takelwagen in om het wrak van de dorsmachine van de overweg te verwijderen. 6 februari 1963 Een voorname gevel aan de Zutphense Zaadmarkt. Wat daarachter schuil gaat, is het tehuis van de stichting 'Onderdak en Verzorging'. Inderdaad, de 27 probleem bejaarden en lichamelijk of geestelijk ge handicapten die aan de stichting zijn toever trouwd, zijn er onderdak en worden zo goed mogelijk verzorgd. Maar de toestanden in het huis moeten beslist onhoudbaar worden ge noemd. Reuma- en andere patiënten slapen in vochtige kamertjes; hoog-bejaarden en zelfs blinden moeten vaak op handen en voeten de trappen op om hun koude slaap vertrekken te bereiken. De verwarming laat zo veel te wensen over dat enkele bejaarden van het huis wegens de koude in een zieken- Een van de zolderkamertjes, die én koud én brand gevaarlijk zijn. (Stedelijk Museum Zutphen, collectie Zeylemaker) huis moesten worden opgenomen. Men hoeft geen bouwkundige te zijn om te beseffen dat verbouwing van het tehuis een even moeilijke als kostbare onderneming zal zijn. Vooropge steld dat men er - met het oog op de gevel - vergunning voor zou kunnen krijgen. De kolossale blinde zijmuren zouden een gerief lijker indeling van het pand trouwens vrijwel onmogelijk maken. Deze barre winter heeft geleerd hoe onhoud baar de toestanden in het tehuis van Onder dak en Verzorging eigenlijk wel zijn. Op de slaapzaaltjes - hokkerige kamertjes met drie tot acht bedden - waren de temperaturen de afgelopen weken dikwijls heel ver beneden nul. De gloeiende staafjes aan de wanden (gewoonlijk gebruikt om kleine badcellen enigszins te verwarmen) sorteerden vrijwel geen effect. En door de slecht sluitende deu ren en ramen tochtte aanhoudend de koude vrieswind naar binnen. Dit laatste euvel werd enigszins ondervangen met vellen doorzich tig plastic, die met punaises tegen de kozij nen waren geprikt. Het hielp iets maar niet veel, want het bleef te koud, zeker voor de be jaarden, die nu eenmaal niet zo gemakkelijk warm worden. 24 ^utphen - 2013/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2013 | | pagina 24