Zutphen vijftig jaar geleden: 1963 (1) Theo Hebing IJssel dichtgevroren Trein grijpt dorsmachine 3 januari 1963 De IJssel bij Zutphen is dicht gevroren, maar stroomopwaarts 'zit' de rivier nog niet. Wel neemt ook daar het drijfijs toe. Diverse dorpen en buurtschappen in de Achterhoek en de IJsselstreek, die door stuifsneeuw geïsoleerd waren, werden in de loop van woensdag weer bereikbaar. In tal van gemeenten is met man en macht gewerkt om de wegen weer begaanbaar te maken. In de gemeente Brummen is de buurtschap Cortenoever uit zijn isolement verlost. Ook in Leuvenheim is de situatie aanmerkelijk verbeterd. Een knelpunt vormt nog de toe stand in de buurtschap Tonden. Vanmorgen is daar een aanvang gemaakt met het weer be rijdbaar maken van de onder sneeuwmassa's bedolven wegen. Vanmorgen is het gaan ijzelen, met als gevolg dat de wegen in de Achterhoek en de IJssel- streek behoorlijk glad werden. De bussen re den op het ogenblik dat wij deze regels schre ven, nog vrij normaal. Er werden vertragingen genoteerd van tien tot vijftien minuten. Met zwaar materieel wordt gepoogd de wegen rond dorpen en buurtschappen in de omgeving van Zutphen weer begaanbaar te maken. (Stedelijk Museum Zutphen, collectie Zeylemaker) 16 januari 1963 Op de onbewaakte over weg in de Lage Lochemseweg te Warken is dinsdagmiddag om tien minuten over één de dorsmachine 'De Pol' van de coöperatieve dorsvereniging 'De Samenwerking' gegrepen en geheel vernield. Brokstukken van de ma chine werden door de dieseltrein, een Blau we Engel, ruim vijftig meter meegesleurd. De trein, die frontaal vrij zwaar werd beschadigd, kwam ongeveer honderd meter voorbij de overweg tot stilstand. De beschadigde dieseltrein wordt door een rangeerlocomotief naar het station van Zutphen teruggesleept. (Stedelijk Museum Zutphen, collectie Zeylemaker) De dorsmachine, waarachter een stro pers gekoppeld was, werd getrokken door een tractor bestuurd door de twintigja rige landbouwer J. Groot Jebbink uit Warns- veld. De overweg was zó glad dat de tractor de dorsmachine er niet overheen kon krijgen. Toen het gevaarte midden op de rails stond, ^utphen - 2013/1 23

Zutphen (vanaf 1982) | 2013 | | pagina 23