Wie was toch... Ida Gerhardt Anderhalf etmaal ben ik omgegaan - mijzelf ontkomen, eindelijk mijzelf - dolend en dromend in een kleine stad, waar alles stem kreeg, alles open ging. Ida Gardina Margaretha Gerhardt wordt geboren op 11 mei 1905 in Gorkum. Zeer te gen de zin van haar moeder gaat ze naar het gymnasium in Rotterdam. Haar leraar Grieks is J.H. Leopold, die dan al bekendheid geniet als dichter. Tegen haar vader zegt Leopold: 'Ida is hoogbegaafd. Daar zal, vrees ik, niet veel aan te doen zijn.' Een van haar klasgeno ten, Marie van der Zeyde, zal later Gerhardts levenspartner worden. Ida Gerhardt groeit op in een liefdeloos gezin. Zij wordt letterlijk uit huis verbannen: O God, hoe kon het gebeuren - gesloten het ven ster, de deuren, gebannen uit liefde en huis. (uit: 'Radiobericht') In 1939 krijgt Gerhardt een aanstelling als leraar klassieke talen aan het gemeentelijk lyceum in Kampen. Tus sen 1951 en 1963 is ze verbonden aan De Werkplaats, beter bekend als de (vooruitstre vende) Kees Boekeschool. Ze woont dan in Bilthoven. In 1967 verhuizen Marie van der Zeyde en Ida Gerhardt naar Eefde. In 1990 overlijdt Marie van der Zeyde. Ida Gerhardt wil na de dood van haar partner toetreden tot een kloostergemeenschap. Als dat niet lukt, besluit ze te gaan wonen in verzorgingshuis Berkelstaete (Rijksstraatweg 117) in Warnsveld. Op 15 augustus 1997 overlijdt ze daar. Ida Gerhardt krijgt vele literaire prijzen, waar onder in 1979 de P.C. Hooftprijs voor haar gehele oeuvre. In Zutphen - 'hoezeer heeft deze kleine stad allure' - is Ida Gerhardt voor al bekend door haar gedicht 'Dolen en dro men'. In een toelichting schrijft Gerhardt dat dit gedicht geen hommage is aan Zutphen, 'ondanks mijn gehechtheid aan deze stad'. 'Het gedicht gaat over een wijze van ervaren die de mens soms - bij hoge uitzondering Ida Gerhardt. (foto: Pieta van Beek) - ten deel mag vallen: het bekende en ver trouwde opent zich voor hem.' Fragmenten uit 'Dolen en dromen' staan op een muur steen in de Walburgiskerk en op een plaquet te in de zijgevel van het stadhuis: Steeds wetend: zó kan het maar éénmaal zijn. (Han Koolhof) Bron/Literatuur - http://www.idagerhardt.nl/index.html (site gewijd aan Ida Gerhardt). - Jaarboek van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden, 1979-1980. Leiden 1981. 20 ^utphen - 2013/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2013 | | pagina 20