Afb. 8 De (vooroorlogse) synagoge aan de Dieser- straat. oorlog is in de sjoel namelijk een betonnen tussenvloer aangebracht, waardoor ook de hoogte van het middenschip is gehalveerd. Het schip wordt gedekt door één zadeldak. De postmiddeleeuwse kerkelijke bouwkunst in Zutphen en omgeving geeft, zoals wij heb ben gezien, een minder gevarieerd beeld aan kerktypen dan daarvóór het geval was. De tra ditionele indeling in kerktypen heeft zich bij de katholieken het langst gehandhaafd. Maar ook daar is, met de opkomst van de moderne bouwkunst omstreeks 1955, een einde geko men aan het onderscheid tussen eenbeukige kerken, basilieken, pseudobasilieken en hal lenkerken. Enkele vaktermen, die niet in de tekst zelf worden uitgelegd: Ribgewelf: gewelf met stenen stroken tegen de onderzijde van deze overkluizing Schilddak: dak met twee achterover hellen de schilden dakvlakken) Sluitsteen: steen waar de ribben (stenen stroken) van een gewelf samenkomen Steunbeer: vér uitstekende muurverzwaring aan de buitenzijde van een gebouw Tracering: decoratieve vulling Geraadpleegde literatuur - A.F.W.E. Bastemeijer, in M. Groothedde e.a., De Sint-Walburgiskerk in Zutphen. Momenten uit de geschiedenis van een middeleeuwse kerk, Zutphen 1999, blz. 73-76. - W. Bloemink, F. van der Waard, in J.C. Riemens, De geschiedenis van de Warnsveldse Martinuskerk. In en om de kerk, Zutphen 2006, blz. 31-44. - S.J. Eman, Middeleeuwse nonnengalerijen in Gelderse kloosterkerken, Publikatie Stichting Oude Gelderse Kerken, afl. 29 najaar 1989, blz. 227 238. - E.H. ter Kuile, De Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst. Geïllustreerde Beschrijving, uitgegeven vanwege de Rijkscommissie voor de Mo numentenbeschrijving, III. De provincie Gelderland, tweede stuk: Het Kwartier van Zutfen, 's-Gravenha- ge 1958. - J. Riemens, Drie eeuwen lang bleef het een kleine kerk. De lutherse kerk aan de Beukerstraat in Zutphen, Publikatie Stichting Oude Gelderse Kerken, afl. 35 najaar 1992, blz. 85-101. - R. Stenvert, 'Het Adamanshuis te Zutphen', in Bulletin Oude Gelderse Kerken, aflevering 37, najaar 1993, blz. 127-136. Noten 1. Z. Kolks, 'Middeleeuwse hallenkerken in Twen te (III)', in 't Inschrien (kwartaaluitgave van de Oudheidkamer 'Twente', Enschede), 15 (3), juli 1983, blz. 39. 2. Zie: A.F.W.E. Bastemeijer. 3. Zie W. Bloemink, F. van der Waard. Zutphen - 2013/1 19

Zutphen (vanaf 1982) | 2013 | | pagina 19