Pseudobasiliek Hallenkerk Afb. 5 Kruisribgewelf in het middenschip van de Walburgiskerk. (foto: Jan Frings) laatgotische constructie. Opmerkelijk zijn de zesdelige kruisribgewelven boven het cen trale gedeelte van het schip, welk gewelftype in verband wordt gebracht met gelijktijdige kerken in Keulen2. (afb. 5) Omdat de roma- nogotische kerk geconstrueerd was volgens het principe van het zogeheten gebonden sys teem, waarbij de zijbeuken gewoonlijk half zo breed zijn als de middenbeuk (in dit geval on geveer 11 m) kan ervan worden uitgegaan dat de bijbehorende zijbeuken ieder een breedte hadden van circa 5,5 m). Een pseudobasilicale kerk vinden wij niet in Zutphen zelf, maar in Warnsveld: de Marti- nuskerk. (afb. 6) In de middeleeuwen kwam dit type bedehuis - zoals gezegd - veel voor in Gelderland; het is verreweg het meest gebrui kelijke kerktype in de Achterhoek. Het driebeukige schip van de kerk van Warnsveld dateert uit de tweede helft van de 15de eeuw. De middenbeuk heeft hier een breedte van bijna 6,5 m, de zijbeuken zijn ieder iets meer dan 3 m breed. Bloemink3 meent dat aan het bestaande pseudobasilicale schip een ouder zou zijn voorafgegaan, dat hij dateert in de eerste helft van de 15de eeuw. Dit schip zou verhoogd zijn aan het einde van de 15de of het begin van de 16de eeuw. In de bestaande constructie zijn de zymu- ren van de middenbeuk hoger dan die van de zijbeuken. Middenbeuk en zijbeuken worden gedekt door één gemeenschappelijk zadel dak. De stenen gewelven van het schip zijn in de eerste helft van de 19de eeuw weggebro ken, zodat zich daar nu houten zolderingen bevinden. Hiervoor is al uiteengezet dat de Sint-Jans- kerk in de Nieuwstad van Zutphen oorspron kelijk kleiner is geweest. Hier is sprake van een typisch voorbeeld van een laatmiddel eeuwse kerk, die door verscheidene uitbrei dingen zijn huidige gestalte heeft gekregen. De Nieuwstadskerk was oorspronkelijk 9 m breed. Omstreeks het midden van de 15de eeuw werd hij aan de zuidzijde - de kant van de oude stad - vergroot met een nieuw schip, dat 6 m breed is. Hoewel de nieuwe beuk aan merkelijk minder breed werd dan de oude, is in dit geval toch sprake van een tweeschepige ^utphen - 2013/1 17

Zutphen (vanaf 1982) | 2013 | | pagina 17