Eenbeukige kerk Basiliek vallen dan die van een pseudobasiliek, omdat (in het geval van de basiliek) de hoogte van de middenbeuk en (in het geval van een hal lenkerk) de hoogte van de zijschepen groter was. En in veel gevallen had men kennelijk te maken met een bestaande toren en met een bestaand priesterkoor, die beide werden gehandhaafd of behouden moesten blijven. Dit was onder meer in Warnsveld het geval. Daar wordt de (romaanse) toren in de ii de of uiterlijk in het begin van de 12 de eeuw ge dateerd, terwijl van de kerk zelf het gotische koor ouder is dan het in diezelfde stijl opge trokken schip (koor omstreeks 1400, schip tweede helft 15de eeuw). Bij de opdracht tot de bouw van een nieuw schip, dat zo veel mogelijk gelovigen moest kunnen herbergen, lag in dat geval de keuze voor een (relatief lage) pseudobasiliek voor de hand. Tot deze categorie gebouwen behoort de laat gotische kapel van het Adamanshuis of Agnie- tenconvent (afb. 1) uit het jaar 1465 (Oude- wand 31-33). De schipbreedte bedraagt hier 7,93 m: deze afstand is gemeten tussen mu ren, die 60 cm dik zijn. Het gebouw is in 1711 volledig uitgebrand, en in de jaren 1985 tot 1986 ingrijpend ge restaureerd. Dit bedehuis van een in 1397 ge stichte leefgemeenschap heeft achter in het schip (aan de westzijde dus) een verdieping, zodat de zusters die het convent bewoonden, afgezonderd waren van de overige bezoekers van de kerk. De kapel heeft een houten zol dering. Ook de omstreeks 1300 gebouwde kerk van de H.Johannes de Doper in de Nieuwstad was toentertijd vermoedelijk eenbeukig. Later is het gebouw uitgebreid, zodat het thans tot een ander kerktype behoort. De kerken die na de Reformatie nieuw wer den gebouwd, bestaan gewoonlijk ook uit één Afb. 2 Dwarsdoorsnede van een basilicale kerk (de voormalige Broederenkerk, naar Ter Kuile). ruimte. Deze constructie houdt verband met de wens die binnen de reformatorische ker ken leeft om de predikant zo goed mogelijk hoorbaar en zichtbaar te laten zijn. Zo is de in 1693 in een bestaand huis ingerichte lutherse kerk (Beukerstraat 10) eenbeukig. Hetzelfde geldt voor de voormalige christelijk-gere formeerde kerk (Oudewand 39-41). Deze werd in 1889 (vermoedelijk naar ontwerp van architect J. van Schuylenburg) gebouwd ter plekke van het vroegere Oude Convent, en deed tot 1960 dienst als kerk. Zowel de lutherse als de gereformeerde kerk zijn niet in steen overkluisd. Een volgende categorie is de basilicale kerk. Een middeleeuws voorbeeld hiervan is de hooggotische voormalige Broederenkerk, uit de jaren 1306-1307. (afb. 2) Deze kerk maak te deel uit van een klooster van de orde van de dominicanen, maar doet thans dienst als bibliotheek. De ruimten worden overkluisd door stenen ribgewelven. De middenbeuk is ongeveer 9,85 m breed, de beide zijbeuken ^utphen - 2013/1 15

Zutphen (vanaf 1982) | 2013 | | pagina 15