La Tène-armbanden bruik was. Dit maakt dat we hier mogelijk te maken hebben met een dump die deel uit maakte van een begrafenisritueel. Daar zijn voorbeelden van bekend, al zijn die duide lijker. Vaak zijn dat dan wapendeposities, (veen)lijken en in Denemarken zelfs zee waardige schepen en complete legers met onklaargemaakte wapens. Omdat daartussen vaak ook kostbare voorwerpen zitten, is het duidelijk dat dit niet primair afvaldumps zijn, maar dat er eerder een bepaalde religieuze overtuiging achter zit. Hier zijn dan wel geen kostbaarheden gevonden, maar normaal ge sproken zou men het huishoudelijk afval in een kuil of laagte vlak bij huis wegwerpen. Als we dit allemaal op een rijtje zetten, kunnen we ons een voorstelling maken van hoe zo'n begrafenisritueel zou kunnen verlopen: Als er iemand overleed, werd die persoon op een brandstapel gelegd en gecremeerd. Zijn witverbrande beenderen werden uit de asresten van de brandstapel gezocht en ze werden begraven. Het geheel werd onder een heuveltje begraven. Persoonlijke bezittingen, zoals potten, weefgetouw en meubels, wer den uit zijn huis gehaald. Ze werden over het grafveld heen gedragen en in het naastgelegen ven kapotgeslagen of verbrand. Opvallend is dat het daarbij alleen om 'vrouwelijke' objec ten lijkt te gaan: kookpotten, weefgewichten, spinklosjes, maalstenen en armbanden. 'Man nelijke' objecten als zwaarden, lanspunten en bijlen worden juist gevonden in rivieren, die verder van de nederzetting vandaan lagen. Tussen dit vernietigde materiaal bevindt zich een vondstcategorie die nog niet besproken is: glazen armbanden en ringen. Temidden van al het aardewerk en de houtskool werden tien fragmenten van paarse en blauwe gla zen La Tène-armbanden gevonden. (afb. 8) Deze armbanden en ringen werden in de late ijzertijd (La Tèneperiode) door iedere vrouw Afb. 8 Glazen La Tène-armbanden en -ringen uit Zutphen (1e eeuw v. Chr.). (foto: auteur) gedragen vanaf de puberteit, en waren dus als het ware onderdeel van de klederdracht. In Zuid-Nederland zijn duizenden van der gelijke armbandfragmenten gevonden, maar boven het Rijndal zijn ze zeer zeldzaam. Ze worden geassocieerd met de Kelten: de ver spreiding van dergelijke armbanden komt in Europa grotendeels overeen met het Kel tische gebied. Lokaal zijn er wel verschillen, die mogelijk de lokale identiteit weerspiegel den. We hebben hier dus waarschijnlijk te ma ken met een uitloper van dit cultuurgebied, die noordelijker ligt dan tot nu toe altijd is aangenomen. Daarnaast zijn er rond Zut- phen nog vijf van dergelijke armbanden, vijf Keltische munten en een ijzeren gordelhaak bekend die ook in dit plaatje passen. Ook dit La Tèneglas getuigt overigens van uitgestrekte netwerken. Het is chemisch vrijwel identiek aan het blauwe glas van de ringoogkralen. Het basismateriaal is dus ook afkomstig uit het oostelijke Middellandse Zeegebied. De glasbaren werden waarschijn lijk in de Keltische ambachtscentra (oppida) verder verwerkt. ^utphen - 2013/1 11

Zutphen (vanaf 1982) | 2013 | | pagina 11