Financiële handreikingen Positieve reacties uit te staan bij 'meelezers': Warnsvelders wier verhalen door Makkink in concept op schrift waren gesteld en die ze ter inzage hadden gekregen om onjuistheden recht te zetten of aanvullingen te geven. Dat moest allemaal ingezameld worden. Opmerkingen als 'mooi dat het nu toch doorgaat, dat ons verhaal niet verloren gaat' kreeg ik daarbij niet zelden te horen. Toen er vervolgens problemen met de finan ciering ontstonden, leek het alsnog mis te gaan. Door de omvang van het boek en het grote aantal afbeeldingen bleken de kosten bijna tweemaal zo hoog uit te vallen als oor spronkelijk geraamd. En daar was in de nieu we gemeente Zutphen in een tijd van forse bezuinigingen geen geld voor. Weliswaar was het 'geoormerkte' geld - afkomstig van de ge meente Warnsveld - actueel gehouden, maar dat bedrag bleek lang niet meer voldoende. Om binnen het budget te blijven zouden heel veel verhalen en foto's geschrapt moeten worden. De bijdragen van talloos vele Warns- velders zouden daardoor alsnog tevergeefs zijn geweest. Dat wilde ik beslist niet; dat zou ook niet in de geest van Henk Makkink zijn geweest. Uiteindelijk konden de problemen worden opgelost. Ik had inmiddels toezeggin gen van een aantal geldschieters verkregen. Het Warnsveldse A.E. Abersonfonds en de Warnsveldse Dorpsraad deden beide een fi nanciële handreiking. Uitgeverij De Walburg Pers zette haar meest creatieve mensen in, waardoor ook veel meer foto's in kleur kon den worden opgenomen.Toen ten slotte de gemeente Zutphen bereid bleek het laatste financiële gaatje te vullen, stond niets het wel slagen van het project meer in de weg. Uiteindelijk heeft het bijna acht jaren ge duurd voordat het boek gepresenteerd kon worden. Maar het wachten is alleszins de moeite waard geweest. Die conclusie trek ik althans uit de vele positieve reacties die ik heb ontvangen. Het is bijzonder triest dat Henk Makkink de verschijning van 'zijn' boek, dat toch ook een beetje 'mijn' boek is geworden, niet heeft mogen beleven. Oud-wethouder Hissink, de bedenker van het plan, heeft het boek gelukkig nog wel zien verschijnen. In zijn brief, waarin hij mij complimenteert met de voltooiing van het project, uit hij ook gro te waardering voor alles wat Henk Makkink heeft gedaan: Het is gelukt en dat is toch een hele prestatie, na alle beslommeringen die er vooraf zijn gegaan. Ik hoor heel veel positieve geluiden, zo van: ik heb het boek in één keer uitgelezen en anderen vinden het weer heel herkenbaar. Zelf vind ik het wel jammer dat er veel foto's uitgelaten zijn, want een foto geeft nog meer de werkelijkheid weer, maar desondanks is het een prachtig boek gewor den wat zich onderscheidt van alle eerder ver schenen uitgaven over Warnsveld Voor Henk Makkink een eerbetoon, al kan hij dit zelf niet meer mee maken, maar voor Marja en de kinderen een bevestiging van het bij zondere schrijven dat Henk op zijn manier in het boek vastlegt. Jan, in de afronding van het boek heb jij een geweldige bijdrage geleverd, daarvoor heel hartelijk dank.' Het boek Warnsvelders is er gekomen. Zonder de steun van velen, van wie ik hier alleen de familie Makkink noem, zou het mij niet zijn gelukt het te voltooien. Het is niet alleen een boek over Warnsveld en de Warnsvelders geworden, maar vooral ook een boek door Warnsvelders. Door al die honderden men sen met hun familie-, bedrijfs- of clubgeschie denis, met hun foto's en nog heel veel meer, is het een waardevolle en waardige afsluiting van Warnsveld als zelfstandige gemeente ge worden. ^utphen - 2012/4 103

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 7