Familieberaad Anneke Kiffer aan de was. (collectie J. Rossel) ken moeizaam verlopen, uitstaande concept teksten waar achteraan gebeld moet worden voor een reactie, het zoeken van namen bij personen op de foto's. Deze werkwijze kost enorm veel tijd. Soms lijkt het of er enige twijfel doorklinkt over het welslagen van zijn project, vooral als hij verzucht: Dit alles maakt het project buitenge woon bewerkelijk, moeilijker dan het proef schrift. Ook planning is lastig. Dit project is eigenlijk iets voor een werkgroep. Makkink had het zichzelf inderdaad niet gemakkelijk gemaakt. Doordat hij vooral over de 'gewone' Warnsvelders wilde schrij ven, stond hij telkens weer voor hetzelfde dilemma. Wie noem je wel, en wie niet? En hoe leg je daarover verantwoording af aan de opdrachtgevers en vooral aan je toekomstige lezers, diezelfde 'gewone' Warnsvelders? In zijn eigen woorden: Meelezende beoordelende Warnsvel ders zijn kritisch, ook ten aanzien van wie er wel en wie er niet worden vermeld en wie er wel of niet belangrijk zijn. Een gevoelig punt, omdat er heel veel mensen "belangrijk zijn" in een organisatie of gemeente. Veel over ge discussieerd. Het vergt een aparte studie te beoordelen hoe belangrijk iemand was of is. Dit boek gaat uitdrukkelijk niet om belangrij ke Warnsvelders (iemand anders maakt een boek over hen) maar om de gewone Warns- velder. Mensen in dit boek op een voetstuk zetten is unfair tegenover de mensen die ook veel gedaan hebben en niet worden genoemd. Daarom veel namen geschrapt. Anderzijds is het noemen van namen wel van belang i.v.m. de herkenbaarheid van de verhalen en de be trokkenheid van de lezers. Voortdurend zoe ken naar evenwicht en compromis. Door Makkinks onverwachte overlijden leek het boek plotseling van de baan. Veel Warns- velders dachten dat ook. Meer dan eens werd ik daarover aangesproken, en liet men tegenover mij zijn spijt blijken dat het boek er nu wel nooit zou komen. Vooral mensen die door Makkink persoonlijk benaderd wa ren, waren bang dat hun verhalen, anekdotes, geschiedenissen, afbeeldingen en andere be langwekkende informatie voorgoed verloren zouden gaan. Ik vond dat dit niet mocht ge beuren. Ik was vanaf het begin betrokken bij het boek vanwege de redactie van de foto's. Al in 2004 had ik veel foto's op een cd ge zet, waaruit Henk kon putten. Makkink had inmiddels te veel verhalen over te veel Warns- velders verzameld om dat allemaal zomaar onder het stof van de geschiedenis te laten verdwijnen. Ik trok de stoute schoenen aan en liet de familie Makkink weten dat ik - met hun goedvinden - het boek wilde voltooien. Na familieberaad kreeg ik hun toestemming. Zo veel mogelijk in Makkinks geest heb ik geprobeerd de draden die hij los had moe ten laten, op te pakken. Dat bleek nog lang niet eenvoudig. Veel conceptmateriaal bleek 102 ^utphen - 2012/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 6