Het ontstaan van het boek Warnsvelders Jan Rossel Evenwichtig totaalbeeld Eind 2009 leek het boek Warnsvelders*, dat uiteindelijk pas in december 2011 ver scheen, zijn voltooiing te naderen. Er waren weliswaar nog allerlei problemen te overwinnen, maar auteur Henk Makkink schatte dat ongeveer negentig procent van de circa vijfhonderd onderwerpen die hij wilde behandelen gereed was. Inmiddels had hij er al bijna vijf jaar aan gewerkt. Ik deed de fotoredactie voor het boek. Op de ochtend dat Makkink volgens afspraak enkele foto's bij mij zou afhalen, werd ik gebeld door zijn buurman. Henk Makkink was onverwachts overleden. Behalve een drama voor zijn gezin, familie en vrienden leek Makkinks overlijden tevens het einde van het project Warnsvelders te betekenen. De eerste aanzet voor het boek gaf toenmalig wethouder van de gemeente Warnsveld G.A. (Gertie) Hissink, helaas inmiddels ook overle den. We schrijven begin 2004. De gemeente lijke herindeling, waartegen de Warnsvelders zich zo lang hadden verzet, zou er defini tief komen. De Kamerdebatten waren voor Warnsveld teleurstellend verlopen. Er was uit eindelijk een hoofdelijke stemming nodig om te besluiten dat ook Warnsveld met de voor gestelde herindeling van Achterhoek en Lie- mers moest meedoen. Op 29 januari 2004 be sloot de Tweede Kamer tot samenvoeging van de gemeenten Zutphen en Warnsveld. Alle acties die het Warnsveldse gemeentebestuur, veelal in samenwerking met de inwoners, op touw had gezet, waren tevergeefs gebleken. Het lobbyen bij de provincie en in Den Haag was op niets uitgelopen. De meer ludieke, maar daarom niet minder serieus bedoelde protestacties van de Warnsveldse bevolking, de spandoeken, de leuzen, de strijdliederen, die bij eerdere herindelingsplannen nog wel succes hadden gehad, waren zonder resultaat gebleven. Wat er wel was bereikt met al die *Warnsvelders. Wonen, werken en leven in de twintigste eeuw, door Henk Makkinkf, voltooid door Jan Rossel. Uitgeverij Walburg Pers, 2011. Zie ook de rubriek 'Boeksignaleringen', in Zutphen 2012-1. gezamenlijke inspanningen, was een enorme versterking van het saamhorigheidsgevoel in het dorp. Warnsveld en Zutphen zouden vanaf 1 januari 2005 één gemeente zijn. In dat laatste jaar van Warnsveld als zelfstandige gemeente, moesten er nog veel bestuurlijke zaken afgewikkeld worden, terwijl tegelijker tijd de voorbereidingen voor het samengaan met Zutphen moesten worden getroffen. Te midden van deze bestuurlijke hectiek kwam de wens op om het einde van Warnsvelds zelfstandigheid te markeren met een ge denkboek, of beter een afscheidsboek. Het idee kwam van Gertie Hissink, die vervolgens b&w bereid vond er geld voor te reserveren. De ge meenteraad stemde er van harte mee in. Een auteur was snel gevonden. De gedachten gingen direct uit naar dr. ir. H.K. Makkink, gerenommeerd schrijver van gedenk- en jubi leumboeken, maar vooral Warnsvelder. Aan vankelijk werd gedacht aan een bundeling korte schetsen over Warnsveld en vooral over Warnsvelders. Na de aanvaarding van de op dracht bleek dat Henk Makkink daar specifie ke ideeën over had. Ik laat Makkink zelf aan het woord en citeer uit zijn brief van maart 2004, waarmee hij de opdracht van het ge meentebestuur bevestigde: ^utphen - 2012/4 99

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 3