Compliment Gemeente Zutphen kan bevaarbaarheid IJssel geenszins bevorderen Bescherming tegen hoogwater Vanaf de Metz-ladder werd de brand met twee spuiten bestreden. (Stedelijk Museum Zutphen, foto's Zeylemaker) zetten in de keuken, rook bij de zolder, tussen winkel en woonhuis. Zij begaf zich naar de overburen, waarna de brandweer werd gealar meerd. Deze gaf groot alarm en rukte uit met groot materieel, de Metz-ladder incluis. Toen de brandweer arriveerde, kwamen er grote, zwarte rookwolken uit de winkel, waarin het één laaiende vuurzee bleek te zijn. De brandweer doofde eerst de vlammenzee in de winkel en concentreerde hierna haar aandacht op het bovenhuis, dat ook in brand was geraakt. De vlammen sloegen uit het dak en met man en macht ging men aan het werk om het vuur te beteugelen. Aangezien het perceel van de heer Wierts geen achteruit gang heeft, was de brandweer genoodzaakt de slangen door het pand van de heer Mozes en door lunchroom Monopole te leggen. Van vier zijden werd het vuur ingesloten. Op de daken van de belendende percelen stonden spuitgasten en ook op de Metz-ladder. Pas na ruim een uur hard werken kon gezegd wor den dat men de brand meester was. De brandweer verdient zeker een compli ment voor haar doortastend optreden. Hier door werd voorkomen dat de vuurhaard zich verder uitbreidde, hetgeen in dit oude ge deelte van Zutphen stellig zeer ernstige gevol gen zou hebben gehad. Nu liepen de naast gelegen percelen, dat van bakker Jansen en dat waarin lunchroom Monopole is gevestigd, slechts waterschade op. 15 december 1962 - 'Een blijvende en afdoen de verbetering van de bevaarbaarheid van de IJssel hangt samen met de uitvoering van de Deltawerken en met voorzieningen met be trekking tot de beheersing van de waterstand van Rijn en Lek. Pas wanneer deze werken tot stand zullen zijn gebracht, zal de verbe tering van de IJssel aan de orde komen. Van gemeentewege kan hierop geen enkele in vloed worden uitgeoefend: de situatie in het stroomgebied van de IJssel is bij de betrokken autoriteiten volledig bekend.' Dit zeggen b w in hun memorie van antwoord inzake de gemeentebegroting voor 1963 n.a.v. de desbetreffende vragen. Over de vervuiling van het IJsselwater wordt opgemerkt: 'De oorzaken van deze verontrei niging liggen in hoofdzaak in Duitsland. Het is duidelijk dat wij - afgezien van de t.z.t. te bouwen rioolwaterzuiveringsinstallatie - niets kunnen doen om verbetering te bevorderen.' Een vraag naar de bescherming van de bin nenstad tegen mogelijke hoogwaterstanden van de IJssel en naar de beveiliging tegen wateroverlast van het industrieterrein en het Hovense tuindersgebied, gaf b w het vol gende antwoord in de pen: 'De werken van de Baakse Overlaat waarborgen voor het er achter gelegen gebied bescherming bij water standen tot 9,50 m nap. Door de directie van de Provinciale Waterstaat wordt een plan uitgewerkt voor de hoogwaterkering tussen de IJsselbrug en de Zuiderhaven. Tot dusver hebben wij aan deze plannen nog geen uit voering kunnen geven. Het tuindersgebied in de Hoven is door de aanleg van een nooddijk ter hoogte van de 122 ^utphen - 2012/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 26