'School voor het leven' Nieuwe Rijksweg pas in 1964 Laatste kleinverbruiker omgeschakeld op 220 volt Voor vele criminele adolescenten is de jeugd gevangenis een hulp en steun geweest (om met de eerste directeur te spreken: 'een school voor het leven'), voor een aantal hunner een beslissende ommekeer op hun levenspad. De directeur van de jeugdgevangenis, drs. J.A. Brons, wees erop hoe men juist in deze tijd via de pers gedurig wordt geconfron teerd met criminele gedragingen van jeugdi gen. Veel van deze criminaliteit geschiedt in groepsverband, hetgeen op zich misschien een indicatie is voor de grote mate van angst, gebrek aan zelfvertrouwen. Normen en waar den zijn deze jeugdigen in hun uitgroei naar volwassenheid onvoldoende bijgebracht. Ach ter deze gedragingen gaan natuurlijk diepere oorzaken en achtergronden schuil, die in het algemeen van zeer gecompliceerde aard zijn en derhalve ook vragen om een adequate be handeling in de jeugdgevangenissen, waarvan er inmiddels drie zijn in Nederland. 3 november 1962 - In hun voorstellen aan de raad tot het plaatsen van verkeerslichten op het kruispunt bij de Marechausseekazerne en bij de Larebrug delen B W mede dat - naar aangenomen moet worden - de Rijksweg langs de Koningin Julianalaan binnen afzienbare tijd niet tot stand zal komen. Het betreft hier een nieuwe verbinding - een omlegging om Warns- veld - die in de omgeving van hotel De Kap op de bestaande Rijksweg zal uitmonden. Wij hebben omtrent deze materie in lichtingen ingewonnen bij de Rijks waterstaat, waarbij ons is verzekerd dat er op de begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1963 geen gelden voor dit project zijn uitge trokken. Op zijn vroegst zullen de plannen in 1964 tot uitvoering komen, indien tenmin ste op de begroting voor dat jaar een bedrag wordt geraamd. De verwezenlijking van de plannen zal twee jaar in beslag nemen, zodat - indien er in 1964 wordt begonnen - het project in 1966 gereed zou kunnen zijn. 9 november 1962 - De familie Th. Jurriëns, Coenensparkweg 12, kreeg donderdagmor gen de directie van de NV Gamog op bezoek. De reden hiervoor was dat de heren de laatste omschakeling van elektriciteit - bij de klein verbruikers - met een voltage van 125 op 220 wilden bijwonen. De familie Jurriëns werd ter gelegenheid van dit feit een stofzuiger aange boden. B& W besloten in 1948 de spanning van 125-220 volt geleidelijk op 220-380 volt te brengen. Het totale aantal aansluitingen was in dat jaar 5700, waarvan vierhonderd percelen, o.a. alle in de Hoven, reeds de span ning 220-380 volt hadden. In de jaren 1949 tot en met 1956 ging de nv Gamog elke nieuwe verbruiker aansluiten op de hogere spanning. Er viel na de oorlog nog zo veel ander werk te doen dat men eerst in alle nieuwe woningen het voltage op 220-380 bracht. Verder werd iedereen die een andere De directeur van de NV Gamog, de heer L. Ketel, schakelde in de woning van de familie Jurriëns het voltage over van 125 op 220. (Stedelijk Museum Zutphen, foto Zeylemaker) 120 ^utphen - 2012/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 24