Signaleringen Jessie Jongejans Boeken Gerben Graddesz Hellinga: Hertogen van Gelre. Middeleeuwse vorsten in woord en beeld, 1021-1581, Zutphen 2012 Het graafschap en later het hertogdom Gel- re omvatte tot halverwege de zestiende eeuw bijna de hele oostelijke helft van het huidige Nederland. Alle Gelderse vorsten worden in dit boek in aparte hoofdstukken beschreven. Tussen die hoofdstukken in worden allerlei aspecten van het leven in de middeleeuwen belicht: ridders, het feodale systeem, het leven van boeren en stedelingen en de ver schillende manieren van oorlogvoeren. Want Gelre voerde tussen 1021 en 1581 vele oor logen, onder andere met Frankrijk, Brabant, Utrecht en Duitse vorsten. Het boek is te bestellen bij de Walburgpers (www.walburgpers.nl). Redactie I.D. Jacobs,J.A.E. Kuys, C.A.M. Gietman en R.M. Kemperink: Biografisch Woordenboek Gelderland deel 9, Hilversum, verschijnt december 2012 Verscheidene auteurs hebben ruim 45 bio grafieën van bekende en minder bekende Gelderse mannen en vrouwen verzameld die in het verre of recente verleden hun sporen verdiend hebben in de Gelderse geschiede nis. Bijvoorbeeld Pierre Janssen, als directeur van het Arnhems gemeentemuseum, koningin Wilhelmina, als inwoner van Apeldoorn, en de Zutphense kroniekschrijver Konrad van Achte- veld. Het boek kan voor 15,- worden besteld bij Uitgeverij Verloren (www.verloren.nl). Gert Banis, Peter Kooij en Zeno Kolks: Herman van der Worp (1849-1941) Met fotogra fisch oog geschilderd, Delden 2012 Geïllustreerde biografie over de in Zutphen geboren kunstschilder Herman van der Worp bij de overzichtstentoonstelling van zijn werk in Delden. Zie voor een indruk van een van de hoofdstukken het artikel 'Kunstschilder Herman van der Worp' van auteur Peter Kooij in het tijdschrift Zutphen 2012-3. Bert Gravesteijn, Ap Lammers, Chiel Veerwater, Gerrie Willemsen, Cor Bierhof: Zutphen de Mars, 125 jaar wonen en werken tussen water en spoor, Uitgave van de Historische Vereniging Zutphen, Zutphen 2012 Rijk geïllustreerde uitgave van werkgroep de Mars van de Historische Vereniging Zut phen over 125 jaar wonen en werken in de Zutphense wijk de Mars. Het boekje schetst de ontwikkeling van deze 'geïsoleerde' wijk van Zutphen, en geeft tevens een treffend beeld van de saamhorigheid tussen de bewo- 116 ^utphen - 2012/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 20