Wie was toch... Thonis Drogenap Elke Zutphense stadsgids die zijn gezelschap langs de Drogenapstoren voert, vertelt het smeuïge verhaal van de stadstrompetter met zijn grote dorst en lege beurs. Maar wat weten we echt van de man die zijn naam leende aan de voormalige Saltpoort? Niet zijn geboortejaar en ook niet wanneer hij is overleden. Maar wel dat hij in 1555, op maandag na Quasimodo - dit is 22 april - als Thoenis Droegenap wordt ingeschreven in het burgerboek van Zutphen. Het burgerschap krijgt hij ex gratia,, als gunst, zoals gebruikelijk bij stadsfunctionarissen. Of is het uit waarde ring voor zijn muzikale kwaliteiten? Zijn be roep wordt echter niet genoteerd. Iedereen kent hem toch? Drogenap woont immers al een aantal jaren in Zutphen. In 1551 duikt hij ineens op. Al thans, dan vermelden de kronieken hem voor het eerst. Hij is afkomstig uit Groenlo. Hij treedt op als trumsleger, maar ook als piper. Het stadsbestuur geeft hem geregeld opdrachten en betaalt hem per uitvoering. Met zijn spel luistert hij jaarmarkten, optochten, ontvang sten en andere feestelijke gebeurtenissen in de stad op. Zo speelt hij op 17 augustus 1553 op onser karmiss in den processien van die nye en vur S. Anthonius schutten. Ook begeleidt hij bij tijden de wisseling van de wacht. Dat levert hem dan een gulden in de week op. Vanaf 1554 treedt hij samen op met zijn zoon. Over een mevrouw Drogenap horen we echter niets. De Drogenaps wonen in de toren van de Saltpoort, die dan allang geen stadspoort meer is. In 1555 treffen we ze daar al aan, want de stadsrekening van dat jaar vermeldt het zetten van nieuwe glazen in de nyen toorn dair baven dair Drogenap wonth. Na een tijdje spreken de Zutphenaren van Dro- genapstoren. Vanaf 1571 krijgen de Dro- genaps inwoning, als up Droegenapsthoern een gefenckenisse gemaakt wordt. Het laatst vermelde optreden van Drogenap is in 1584. Minstens 33 jaren heeft hij voor de stad gemusiceerd. En blijkbaar tot ieders te vredenheid. Zou het stadsbestuur hem anders al die jaren opdrachten gegeven en betaald hebben? Zo'n staat van dienst valt moeilijk te rijmen met het beeld van een voortdurend op zwart zaad zittende drinkebroer. Thonis Drogenap was misschien een levensgenieter, maar zeker ook een oppassend en gewaar deerd burger van Zutphen. Rob Kammelar) Bronnen Regionaal Archief Zutphen, toegang 0001, inv.nr. 841 (Burgerboek van Zutphen 1468-1630); ibid., toegang 0141: collectie-Kreynck, inv.nr. 16 (G. Kreynck: Overrentmeesterrekeningen der Stad Zutphen van 1527 tot 1600). De kunstenaar Oscar Rambonnet maakt in 1999 dit 'lege' bronzen beeld van Thonis Drogenap, zodat je - bijna letterlijk - in diens huid kunt kruipen. (foto: Han Koolhof) ^utphen - 2012/4 113

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 17