Wolfelermarke blijkt Wolfelerveld Twentekanaal; het restant van de Boedelhof aan de Gorsselse kant. De Wolfelermarke ligt op het sluizencomplex en strekt zich uit naar het oosten. Voor onze vraagstelling - wel of geen Wol felermarke? - zijn de getuigenverhoren het duidelijkst. Zij geven aan om welk gebied het gaat en wat het gebruik ervan was. Het groot ste deel van de dossiers bevat juridische be wijsvoering, vaak in tientallen punten. Het wordt wel duidelijk uit de gebruikte terminologie dat het om een stuk veldgrond ging, aangeduid met Wolfelerveld óf Wol felermarke. Van de kant van de Boedelhof werd steeds benadrukt dat de mensen daar van rechten hadden op dat veld, dat hun vee daar ongestoord kon weiden. Den Dam aan de andere kant bestrijdt de rechten van de Boedelhof; de afsluiting van het mennegat is hun goed recht en kan niet betwist worden. Maar waar het hier om gaat: van een marken organisatie blijkt niets. Er is nergens sprake van een marke met gewaarden of geërfden, markenregels, optreden van een marken richter of een schutter. Alleen in die eerste stukken van 1384 en 1399 wordt over waren in de Wolfelermarke gesproken. De term Wolfelermarke wordt betrekkelijk weinig ge bruikt, meestal wordt het gebied Wolfelerveld genoemd. De slotsom moet zijn dat de Wolfe- lermarke een stuk veld in de marke Eefde was met zekere weiderechten, maar daar weten we door gebrek aan stukken van deze marke te weinig van. Bronnen, noten en literatuur 1. J.J.S. Sloet, Geldersche markerechten deel 2 (1913), blz. 198 en 352. 2. Zie H.B. Demoed, 'De marke Eefde', in Ons Markeboekjrg. 2 nr. 3 (1984), blz. 9-16 en Henk Demoed, 'Eme in de 18e eeuw', in Leesten en Eme. Archeologisch onderzoek naar verdwenen buur schappen bij Zutphen (1996), blz. 153-161. 3. Regionaal Archief Zutphen (RAZ), Archief van de marke Eefde (5007), inv.nr. 1: een brief van de burgemeester van Gorssel uit 1817 gericht aan de markenrichter van Eefde over onder houd aan de Eefdese brug, en Gelders Archief 0366 Marken en maalschappen, Leesten: akte voor notaris Lulofs betreffende overdracht van wegen en duikers aan de gemeente Warnsveld, 5 november 1847. 4. Martens van Sevenhoven, Marken in Gelderland (1925), blz. 26-27. 5. Henk Demoed, 'De marken en de kerk van Warnsveld', in In en om de kerk. De geschiedenis van de Warnsveldse Martinuskerk (2006), blz. 67. 6. RAZ, Archief van het Scholtambt Zutphen (0338), inv.nr. 127. 7. Alinge, heel: Verwijs en Verdam, Middelneder lands Woordenboek (1885), met de toevoeging: vooral in oude oorkonden is alinge een zeer gewoon woord. Er wordt in de akte van 1384 dus gesproken over een hele ware in de Wol- felermarke. Het woord zal in de zeventiende eeuw niet meer bekend zijn geweest, zodoende wordt verderop steeds gesproken van de 'alin- ge Wulfler marke', wat een vreemde aandui ding is. Een waere (het waar, waardeel) is het bezitsrecht van een gewaarde op een aandeel in de markengronden. 8. Dit is de enige keer dat we de aanduiding Dammerveld tegenkwamen. 9. RAZ, Scholtambt Zutphen, inv.nr. 127, SZU 004000273. 112 ^utphen - 2012/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 16