Plaggen maaien en beesten weiden Boedelhof hebben hun rechten in de Wolfe- lermarke altijd gebruikt. In april 1627 is hun toegang uitgegraven. Van beklaagde Gerrit Jan van der Capellen wordt geëist 'binnen den tijt van vier dagen het questieuse nijwe gegravene werk to de molieren voor het bewuste mennegat voor so voele dat men daer door ende wederdoor sal konnen gaen drijven ende varen', getekend 19 mei 1627 door H. van Swinderen, gerichts- schrijver. De tegenpartij komt in het geweer met het horen van getuigen. Voor Wilhelm van der Capellen, gemachtigd stadhouder en richter, en zijn gerichtslieden Henrick van Swinderen en Gijsbert ten Berge verschijnen op 24 mei 1627 jonker Gerrit Jan van der Capellen met zes getuigen. De getuigen blijken op één na allen op Den Dam te werken of gewerkt te hebben, soms vooraf ook op de Boedelhof, maar dat was nog onder de vorige eigenaar Derk Iseren. De uitzondering is Johan Dij- kink, van wie alleen vermeld wordt dat hij op Dijkink bij Den Dam woont. Op de vraag of de getuigen weten dat de Het dossier van het proces Van der Capellen contra Van der Capellen 1628-1630 is ca. 10 cm dik. (foto Ron Elsinga) Capellens al lang op Den Dam wonen en 'al toos dat velt, tusschen dat erve den Boelhof ende Wilsinckvelt rechtelijk ende vrede- lijk gebruikt hebben', antwoorden zij posi tief; 'die van den Dam, Fokkink en Klaphek- ke' hebben het bedoelde veld altijd gebruikt zonder daarin ooit gehinderd te zijn. Er wordt vervolgens gevraagd 'of getuijgen eni ge wetenschap hebben dat die besitters ofte eijgenaars van het erve den Boelhof op 't selve velt, so dat sunst die Wulfler marcke genoemt wordt, enige gerechtigheid hebben gehad ofte noch hebben Daar weten zij weinig van, 'd'eijgenaers van den Dam sijn berechtigt tot het voors[chreven] velt nef- fens Fockinck ende Klaphecke alleen'. Men heeft weleens gezien dat 's winters door het mennegat, aan de Boedelhof liggende, enige runderbeesten in het veld kwamen, maar alle beesten van Harfsen, Almen en Eefde lopen door elkaar van het ene veld in het andere. Johan Spitholt mag als gevolmachtigde van Alexander van der Capellen ook zijn vragen stellen. Op de vraag of er verhinderingen van- 110 ^utphen - 2012/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 14