Een hardnekkig gerucht over Ludwig van Beethoven is dat hij in Zutphen zou zijn gebo ren. Wie de lokale kranten van de afgelopen decennia erop naslaat, zal ontdekken dat het verhaal zo eens in de tien jaar 'herontdekt' en gepubliceerd wordt. Maar het verhaal moet ergens op gebaseerd zijn. Waar komt het van daan? De kinderen Van Beethoven Historische vergissing? Afkomstig uit de Nederlanden Volgens de gangbare literatuur zou Ludwig van Beethoven zijn geboren op 16 december 1770 te Bonn als tweede kind van Johann van Beethoven, Kapelmeister en hoftenor aan het Kurfürstenhof te Keulen en Bonn, en Magda- lena ('Helena' of 'Lena') Keverich. Het eer ste kind, Ludovicus Maria, is kort na de ge boorte in 1769 overleden. In totaal kreeg Helena zeven kinderen: april 1769 Ludovicus Maria (sterft vroegtijdig) december 1770 Ludovicus/Ludwig/Louis (gedoopt op 17-12-1770) april 1774 Caspar Anton Carl oktober 1776 Nicolaus Johannes februari 1779 Anna Maria Franziska (sterft vroegtijdig) januari 1781 Franz Georg (sterft vroegtijdig) mei 1786 Maria Margaretha (sterft vroegtijdig) Ludwig, Caspar Anton Carl en Nicolaus Jo hannes bereikten de volwassen leeftijd. Op vallend is het gat tussen 1770 en 1774, terwijl tot 1781 om de twee tot tweeënhalf jaar een kind wordt geboren. Daar zou nog een kind tussen gepast hebben, dat dan in het jaar 1772 geboren zou kunnen zijn.2 In augustus 1836 schreef ene W. van Marsdijk een brochure of brief aan het stadsbestuur van Bonn, waarin hij wijst op een historische vergissing bij het voornemen om een stand beeld voor Ludwig van Beethoven in die stad op te richten, omdat hij er zeker van is dat de componist in Zutphen is geboren. Het Frans talige geschrift is in 1836 uitgegeven door J.D. Sijbrandt in Amsterdam. Van Marsdijk noemt als exacte plaats van Van Beethovens geboorte het logement De Fransche Tuin ach ter 's Lands Stallen. Dat zou dus ergens op de Paardenwal nabij de Halve Maanstraat ge weest moeten zijn. De herberg was in 1836 al gesloopt.3 Het gezin Beethoven gaf een zang voorstelling in augustus 1772 op de kermis te Zutphen, toen Helena van Beethoven beviel van haar derde kind. Inderdaad is bekend dat Johann, net als zijn vader Lodewijk, het offi ciële ambt van hofzanger combineerde met optredens in andere plaatsen en streken. Alhoewel Van Marsdijk op veel punten zeer gedetailleerd is, zijn z'n argumenten soms discutabel of zelfs flauwekul. De afkomst van de familie Van Beethoven is algemeen be kend: grootvader Lodewijk kwam uit Meche- len, waar de familie Van Beethoven al genera ties woonde. Via een aanstelling als cantor in Leuven en Luik kwam Lodewijk uiteindelijk in Bonn terecht.4 Ludwig van Beethoven zelf was trots op z'n Nederlandse afkomst, niet in de laatste plaats omdat hij erg gesteld was op zijn grootvader Lodewijk.5 Het tussenvoegsel 'Van' gaf hem in Wenen de schijn van status, omdat het geassocieerd werd met adel. Van Marsdijk kreeg bijval van A.J. van der Aa, die op p. 180 van zijn artikel in Geschied- en aardrijkskundige beschrijving van het koningrijk der Nederlanden (Gorinchem 1841) zegt, dat Zutphen de geboorteplaats is van Lodewijk van Beethoven. Drie jaar later wordt dit her haald in een verkorte, voor schoolgebruik ge schikt gemaakte, versie van dit werk. De beweringen van Van Marsdijk werden in die tijd serieus genomen, getuige de Frans- ^utphen - 2012/3 73

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 9