Sociale achterstand De dames Ebbink en Schiermeier helpen elkaar bij de voorjaarsschoonmaak. Op de achtergrond is het silhouet van de stoomwasserij in de Hoven te zien. (particuliere collectie) Maar ook de overblijvende woningen schie ten naar het oordeel van de bewoners lang zamerhand tekort. Een aantal bewoners kiest ervoor te verhuizen naar een nieuwbouw woning elders in de stad, zoals bij de Vijver (Waterkwartier). De blijvers vragen om reno vatie. Voor de linkerkant van de Achtermars krijgt dat haar beslag in de jaren '70, voor de rechterkant begin jaren '80. De bewoners van de Voormars moeten zes jaar in onzekerheid verkeren. Uiteindelijk krijgen zij in 1979 hun zin, en volgt een renovatie voor een periode van vijfentwintig jaar. Met het oog op de aanstaande sanering van de wijk de Polsbroek wil de gemeente begin jaren '60 de 'onmaatschappelijkheidsbestrij- ding' ter hand gaan nemen. Ze inventari seert de probleemgezinnen, lokaliseert deze voornamelijk in de Polsbroek en het Mars- wegkwartier, en wil ze voornamelijk in het Marswegkwartier gaan concentreren. Een provinciale commissie wijst dat af en pleit voor een instelling die het wijkwerk kan gaan verzorgen. Die komt er in de vorm van de Stichting Bijzonder Opbouwwerk Zutphen David Coenders met zijn vader in 1926. In 1945 speelde David op het bevrijdingsfeest in de voorma lige Wehrmachtbakkerij. (particuliere collectie) (BOZ). Het eerste rapport van de BOZ be noemt een aantal problemen van de wijk: geografisch isolement, slechte reputatie, voor veel diensten aangewezen zijn op het cen trum, te bereiken via een abominabele weg (in de volksmond de Abortusweg), stankover last van de industrie, voor hard werken van je 15e tot je 65e minder loon dan de mensen in de rest van Zutphen. Vijfjaar later kijkt de BOZ terug op de resultaten; dan blijkt er nog steeds veel werk aan de winkel. De instroom van probleemgezinnen (Polsbroek, voor malige woonwagenbewoners) is in die jaren gewoon doorgegaan. Ook is er een instroom gekomen van gezinnen van buitenlandse afkomst. Omdat het aantal woningen terug loopt (afbraak) en een aantal oorspronkelij ke Marswegkwartierbewoners naar elders is verhuisd, is er sprake van een drastische ka rakterverandering van de wijk. 70 Zutphen - 2012/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 6