v Het Marswegkwartier Nette arbeidersbuurt i«a V V, de firma Spieker en Elfrink verlengd met de zogeheten Spoorweghaven. Die verlenging wordt begin jaren '70 weer gedempt; de Gas fabriekshaven wordt museumhaven. Na de Tweede Wereldoorlog worden nieuwe havens aangelegd, waaronder de Industriehaven. Deze laatste wordt later echter weer ingekort. Het Twentekanaal gaat in de jaren '30 van de vorige eeuw de nieuwe noordgrens van de Mars vormen. Eerder nog dan de industrie komt het wonen op de Mars tot ontwikkeling. Er ontstaat na het eind van de jaren '80 van de 19e eeuw een woonwijk, die uiteindelijk uit drie 'ker nen' bestaat: het Rooie Dorp (tussen de Mars- weg en de IJssel, bij de toenmalige molens), de Voormars en de Achtermars. De woningen op het Rooie Dorp worden gebouwd door par ticulieren, vijfenveertig 'witte woningen' op de Achtermars door een stichting die door de fabrikant Reesink was opgericht, veertig wo ningen op de Voormars door de Zutphense Spaarbankvereniging, en de overige door wo ningbouwverenigingen. Los van deze 'volks woningen' staan in de nabijheid ervan een tijdlang enkele herenhuizen, bewoond door onder anderen directeuren van de gasfabriek en de zeepfabriek. De woningen op het Rooie Dorp en twee straten op de Voormars worden rond 1970 alweer gesloopt; de 'witte wonin gen' eind van de jaren '70. Tot de jaren '60 kan de wijk gekarakteriseerd worden als een volkswijk, een nette arbei dersbuurt, met een homogene bevolking. De voorzieningen in de wijk zijn beperkt: wel een aantal buurtwinkels en sinds 1938 een speeltuin, maar geen school, bank, postagent schap, telefooncel en openbaar vervoer. Qua beroep zijn de bewoners van die tijd voorna melijk werkzaam als ambachtsman, bij het Koningin Wilhelmina passeert de (nog steeds be staande) overweg voor een bezoek aan de 'Groote Nationale Landbouwtentoonstelling' van 1912. (particuliere collectie) De Noorderhaven met op de achtergrond de Gerritsenbrug. (particuliere collectie) spoor of in de industrie en handelsfirma's. De woonkwaliteit gaat in de loop van de ja ren knellen. In de woningen op de Voor mars komen pas in de jaren '50 wc's; in de voorafgaande periode zijn er tonnetjes, die wekelijks door de gemeente worden opge haald. Het niet meer voldoen aan 'redelijke wooneisen' leidt tot de sloop van de oudste woningen (Rooie Dorp en veertig zogehe ten Spaarbankwoningen op de Voormars), al speelt bij het Rooie Dorp ook mee dat deze in de weg liggen voor een noodzakelijke dijk- verbetering. ^utphen - 2012/3 69

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 5