De Mars Bert Gravesteijn De Mars tot rond 1865 Zou Zutphen het bevrijdingsfestival The Legends niét aan Apeldoorn zijn kwijtgeraakt als we nog over een behoorlijk stadspark - met voldoende ruimte voor een dergelijk evenement - hadden beschikt? In de jaren 1865 - 1916 had Zutphen zo'n park: het Coenenspark, gelegen op de Mars. Het is destijds opgeofferd aan de ambities om van Zutphen een trekpleister voor de industrie te maken. Een doorslaand succes is dat niet geworden. De ontwikkeling van de bedrijvigheid op de Mars kwam traag op gang, en verscheidene bedrijven zijn in de loop van de tijd weer naar elders vertrokken, of hebben het loodje gelegd. Maar veel van die bedrijven leven nog wél in de herinnering van Zutphenezen of Zut- phenaren die er vroeger gewerkt hebben. Daarnaast is er ook nog een woonwijk, die weliswaar op verdwijnen staat, maar waarvan de enigszins geïsoleerde ligging tot een apart buurtgevoel heeft geleid, waar veel oudere ex-bewoners nog steeds van getuigen. De werkgroep de Mars van de Historische Ver eniging Zutphen heeft in de afgelopen jaren veel materiaal verzameld, en legt nu de laatste hand aan een boek dat begin september zal verschijnen. Vanouds liggen op de Mars de stadsweiden. Er staan in deze periode ook enkele windmo lens en een ticheloven (steenfabriek). Lugu- De Voormars. Rechts de panden van Stoker (meel fabriek) en de pijpen van de gasfabriek. (particuliere collectie) berder verschijnsel zijn een paar galgen. Op een kaart uit 1832 blijkt er voorts een blekerij te zijn gevestigd (op de plaats van de huidige Havenstraat en de gedempte Noorderhaven). Het aangrenzende erf wordt op die kaart aan geduid als Lymerij, respectievelijk de Lijmers. Naar alle waarschijnlijkheid - daarop wijzen de grote hoeveelheden botten die bij recente opgravingen door de archeologische dienst van de gemeente zijn aangetroffen - betreft het hier inderdaad een lijmfabriek. Aan de stadszijde van de Mars ligt een deel van de vestingwerken die sinds de aftocht van de Spanjaarden in 1591 zijn aangelegd. Aan de noordzijde, waar in die periode de ^utphen - 2012/3 67

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 3