Repatrianten in Bornhof Hulpeloos Voor niets ton, zodat - de gemeentelijke bijdrage buiten beschouwing gelaten - gemiddeld 850 voor rekening van de eigenaar blijft. Onder de huidige regeling kan in dit laatste bedrag een bijdrage worden verkregen van 50%, zodat 425 ten laste van de eigenaar blijft. 27 september 1962 - Tweeënnegentig repa trianten uit Nieuw-Guinea zijn gistermorgen in het gebouw van het oude Bornhof gearri veerd. De vrouwen droegen dikke jassen. Ze staarden een beetje verloren voor zich uit, wachtten bij hun stapeltje bagage tot alles compleet was. Langzaam gingen hun blikken omhoog langs de muren, de ramen met de witte gordijntjes, waarachter ze straks zouden zitten. Ze komen in een schoon, proper ka mertje, maar alle dingen waar ze van houden - het grootste deel van hun interieur - hebben ze in Nieuw-Guinea moeten achterlaten. Een baby'tje van nog geen half jaar sliep op de arm van zijn moeder, onbewust van zijn nieuwe woonplaats, onbewust van een nieuwe toekomst, die hier opgebouwd moet worden. Een klein meisje met gitzwarte ogen drukte stevig de grote pop tegen zich aan. Het was haar enige bezit. Ze was verle gen. Heel schuchter, maar tevens bijzonder zangerig klonk haar stemmetje, toen ze vertel de hoe het poppenkind heette: 'Eeeeefie...' De zon bescheen de bomen in het hofje, de rode verwilderde roosjes in de perkjes spiegel den in het glas van de ramen. Binnen hadden de dames van de Ned. Vereniging van Huis vrouwen bosjes bloemen op tafel gezet, om alles een beetje op te vrolijken. Een vrouw in een grijze wollen jas zat met haar tien kinde ren aan een tafel: 'Ik kom uit Manokwari. We zijn met het vliegtuig naar Holland gekomen. De eerste repatrianten uit Nieuw-Guinea arriveren met hun schaarse bezittingen in het oude Bornhof. (foto Zeylemaker, Stedelijk Museum Zutphen) Een beetje duizelig werd ik er wel van. Nee, we zijn echt nog niet gewend.' Een beetje hulpeloos haalde ze haar schouders op. Ver legen sloeg het knaapje op haar schoot zijn ogen neer. Aan een ander tafeltje zaten een man en een vrouw. De man vertelde: 'In Nieuw-Guinea had ik een transportbedrijf. Helemaal zelf opgebouwd. Een goedlopende zaak. Alles heb ik achter moeten laten. Eerst in Indië al. Toen we daar uit werden gezet, ben ik in Nieuw-Guinea opnieuw begonnen. Ik heb ervoor gewerkt: dag en nacht. En nu. alles voor niets. Ik durf niet meer. Ik durf gewoon niet meer te beginnen.' 's Middags kon men de repatrianten in de stad tegenkomen. Met het vvv-gidsje Kom over de brug, dat hun was aangeboden door de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, in de hand, dwaalden ze door de straten: de eerste speurtocht in hun nieuwe woonplaats. (Deze artikelen hebben als bron het Zutphens Dag blad. Ze zijn soms ingekort.) ^utphen - 2012/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 27