Bromfietser te water Einde aan smederij Harde leerschool Zestien man personeel Siersmeedwerk 20 augustus 1962 - Zaterdagnacht deelde ie mand de politie mede dat een bromfietser van de IJsselkade in de rivier was gereden en dat hij hulpgeroep had gehoord. De politie ging poolshoogte nemen en kwam tot de ontdekking dat een man tot zijn middel in het water stond, nabij de kademuur. Hij werd op de wal gebracht, waar hij buiten kennis raakte. De man - een ze kere v. D. uit Zutphen - werd ter observatie opgenomen in het St-Walburgisziekenhuis. Hij heeft waarschijnlijk een hersenschudding opgelopen. De bromfiets werd zondag uit de rivier gehaald. 22 augustus 1962 - De heer F.G. Remmelink heeft zijn ongeveer een eeuw bestaande sme derij aan de Groenesteeg, waar hij zo'n zestig jaar zijn werkzaamheden heeft verricht, opge heven. Gebrek aan personeel en de toekom stige sanering van dit stadsdeel hebben de thans 75-jarige hiertoe genoopt. De smederij is in 1864 opgericht door de fa. Vosselman. 'Uit die tijd staat er nu nog een stuk gereedschap, een pijpwals', ver telt de heer Remmelink. In 1886 kwam het bedrijf in handen van zijn vader. De heer Remmelink is in het pand in de Groenesteeg, waar hij nu nog woont, geboren en kwam als jongen van dertien jaar, na het doorlopen van de lagere school, bij zijn vader in de zaak. De heer Remmelink laat er geen twijfel aan bestaan dat hij, hoewel hij de zoon van de baas was, een harde leerschool heeft gehad. Het was in maart 1901 dat hij in de zaak Deze foto van de sterk verpauperde Groenesteeg is genomen in de richting van de Graaf Ottosingel. (foto Zeylemaker, Stedelijk Museum Zutphen) kwam, waar toen alles nog handwerk was. Destijds werden er complete keukenfornui zen gemaakt. 'Daar werd 's morgens om zes uur mee begonnen en 's avonds om acht uur was er een fornuis klaar, gelakt en gepoetst. Je werkte toen twaalf uur per dag.' 'In 1913 ging ik naar Groningen, waar ik le raar smeden (vuur- en plaatwerk) werd aan de ambachtsschool', vertelt de oude smid. 'Die functie heb ik vervuld tot begin 1914. Ik kreeg heimwee naar Zutphen en keerde terug. Met ingang van 1 januari 1928 heb ik de zaak van mijn vader onder mijn naam voortgezet. Ik breidde het bedrijf uit.' Hij heeft al eens met zestien man personeel ge werkt, maar ten slotte waren het er nog maar twee. 'Vroeger waren er vijftien bedrijven als het mijne in de stad', aldus de heer Remme link. 'Toen telde Zutphen 16.000 inwoners; nu zijn er op 26.000 inwoners nog maar vijf.' De heer Remmelink heeft een interessan te hobby, namelijk het maken van sier- smeedwerk. Hierin heeft hij zich kunnen uit leven bij de restauratie van oude gebouwen in de stad. Overal kan men werk van zijn hand ^utphen - 2012/3 89

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 25