Paul Rodenko Paul Rodenko2 (1920 1976) wordt gere kend tot de groep dichters die zich de Vijfti gers noemen. Zij nemen afstand van de 'oude' poëzie, die zij gekunsteld vinden. Rodenko is - althans op papier - een anarchistische revolutionair: 'Kunst ontstaat daar waar wet ten overtreden, het staatsbestel ondermijnd, zeden gekwetst, denkgewoonten aangerand en de gecodificeerde taal ontwricht en vernie tigd worden.' De schrijver Willem Frederik Hermans, doorgaans niet erg scheutig met complimenten, schrijft in Mandarijnen op zwa velzuur: 'Paul Rodenko was in 1946 onbetwist baar de meest experimentele van alle dichters die toen in hoofdzaak sonnetten bakten. Hij was bovendien van alle personen die ik in zijn tijd ontmoette, degene met de meest interes sante belezenheid. Ik bewonderde Paul. Zijn eerste gedichten bewonder ik nog altijd Over Rodenko als essayist is hij minder te spreken: 'Stop honderd barbaarse woorden en een Duitse grammatica in een electroni- sche rekenmachine en wat komt eruit? Een essay van Paul Rodenko.' Bij een groter publiek wordt Paul Rodenko bekend door zijn 'vrijmoedige liefdesverha len', die het hem mogelijk maken in zijn da- Het graf van Paul Rodenko op de Oosterbegraaf plaats. Hier ligt ook zijn vrouw Jettie Schaper, met wie hij in 1953 trouwt. (foto: Han Koolhof) gelijks levensonderhoud te voorzien. In 1957 krijgt hij de Essayprijs van de stad Amsterdam. Het verhaal gaat dat hij van het geld van deze prijs in zijn woning in Warnsveld (Anjerlaan 16) een open haard laat inbouwen. Bij zijn verhuizing naar de Rozenhoflaan 16 te Zut- phen in 1960 gaat deze haard mee. Hij overlijdt op 9 juni 1976. Nog tijdens zijn leven verschijnen zijn verzamelde gedichten, Orensnijder tulpensnijder. Hieruit het (vroege) gedicht 'Bommen': De stad is stil. De straten hebben zich verbreed. Kangeroes kijken door de venstergaten. Een vrouw passeert. De echo raapt gehaast haar stappen op. De stad is stil. Een kat rolt stijf van het kozijn. Het licht is als een blok verplaatst. Geruisloos vallen drie vier bommen op het plein en drie vier huizen hijsen traag hun rode vlag. (Han Koolhof) Bronnen 1. Bert Looper Harry Mes, Tot nut en zegen der arbeidende klasse, Zutphen 1988; Als de Spaarkas 100 jaar oud is... Gedenkschrift t.g.v. het 40-jarig bestuurslidmaatschap van de heer WJ. Schillemans van de David Evekink Stichting; J. Harmsen: Van Spaarkas tot David Evekink Stichting en haar dochters: kroniek van 140 jaar notulen 1848-1988, Zutphen 1988; Verslag van de vergadering van bestuurders der Spaarkas van 18 februari 1871 (RAZ, DOCU-kast 902.5); http://www.stbog.nl/stichtingen/davidevekink 2. R.L.K. Fokkema, Het komplot der Vijftigers. Een literair-historische documentaire, Amsterdam 1979; Odile Heynders, Langzaam leren lezen. Paul Rodenko en de poëzie. Tilburg 1998; http://www. schrijversinfo.nl/rodenkopaul.html ^utphen - 2012/3 85

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 21