Wie was toch... David Evekink ilHUIIJS. De eerste woningen die dank zij het legaat van David Evekink gebouwd konden worden, staan aan de David Evekinkstraat Berkelsingel. De foto toont de huizen aan de Tadamasingel, die van 1896 dateren. (foto: Han Koolhof) David Evekink (1834 1871)1 is geboren en getogen in Zutphen. Vertrouwdheid met geldzaken heeft hij van huis uit meegekre gen. Vader Hmjbert heeft een goedlopend, door grootvader Derk opgericht, wissel- en kassiersbedrijf. Zelf is hij succesvol in de houthandel, vanouds een belangrijke be drijfstak in Zutphen. David Evekink houdt er liberale denkbeelden op na. Het is dan ook niet verwonderlijk dat hij gevraagd wordt voor het bestuur van de Spaarkas, een gezel schap van overwegend liberale signatuur. Ja cob Dam, bestuurslid van het eerste uur, kent hij ook van de rederijkerskamer Polyhymnia. Op 20 september 1861 wordt David Evekink geïnstalleerd. Doel van de Spaarkas is om de minvermogenden in Zutphen letterlijk de winter door te helpen. Van de bedragjes die de arbeiders zomers kunnen inleggen, levert mogenden. Hij is ongenees lijk ziek. In het najaar van 1870 voelt hij zijn einde na deren. Hij is niet getrouwd en heeft geen kinderen. Hij maakt zijn testament op en neemt daarin een legaat op voor de Spaarkas. Zijn beide ouders zijn in middels overleden en hij heeft een deel van het familievermogen geërfd. Het legaat is 20.000,- groot, voor die tijd een enorm bedrag. Het moet direct aan de arbeidende stand ten goede komen. Met Jacob Dam en notaris D. Nijman bespreekt hij verscheidene mogelijkheden: het bouwen van arbeiderswo ningen, een openbare bad- en wasinrichting of een gaarkeuken. David Evekink overlijdt op 13 februari, zes weken voor zijn 37e verjaardag. Zijn legaat komt op een juist moment. De animo voor de Spaarkas loopt duidelijk terug, en het bestuur lijkt de bevlogenheid van de eerste jaren een beetje kwijt te zijn. Het aanvaarden van Eve- kinks legaat dwingt hen een nieuwe weg in te slaan. Na ampele beraadslagingen vallen het badhuis en de gaarkeuken af. Arbeiderswo ningen zullen er gebouwd worden. Daartoe wordt een stichting in het leven geroepen. De eerste woningen kunnen in de zomer van 1874 betrokken worden. In de decennia daarna zal de David Evekink Stichting nog vele tientallen arbeiderswoningen bouwen. (Rob Kammelar) de Spaarbank hun 's winters tegen inkoopprijs brandstof fen. Evekinks gezondheid ver hindert hem zich nog meer in te zetten voor de minver- 84 ^utphen - 2012/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 20