Museum wand met schilderijen van Willem van der Worp.25 Ter beperking van de uitgaven orga niseert men vooralsnog geen tijdelijke ten toonstellingen met oude kunst. Door zijn di recte betrokkenheid verbaast het niet dat de eerste schilderijententoonstelling Hermans werk betreft. De omgeving van Zutphen heeft de meeste onderwerpen geleverd.26 De ten toonstelling trekt veel bezoekers.27 Herman is dat jaar ook bruikleengever: een officierssa bel en een i8de-eeuwse klok. Ook in 1904 en 1906 heeft hij er tentoon stellingen. De omgeving van Delden figureert voor het eerst prominent in het werk uit de zomer van 1904, een voorbode van zijn ver huizing. Verder onderscheidt deze tentoon stelling zich ook door enkele riviergezichten, een genre dat Van der Worp tot dan niet zo nadrukkelijk behandelde.28 Gezicht op Zutphen, olieverf op doek, 26 36 cm. (particuliere collectie, Delden) een driewieler waarmee hij zijn schildersspul len vervoerde, en door zijn grote baard: 'hij zag eruit als Sint-Nicolaas'. Hij kocht zelden nieuwe kleding; zijn sokken en jaegeronder goed liet hij stoppen. Op 6 april 1903 wordt Herman lid van de Commissie voor het Museum, waardoor hij betrokken is bij de start van het museum in het Wijnhuis.24 Op 24 juni roept de jonge Commissie op voorwerpen beschikbaar te stellen. Op 6 juli volgt al een krantenverslag van de opening, door een verbaasde verslag gever. Tegen zijn verwachting in is er al een heuse presentatie te bewonderen, ondanks het weinige waarover men beschikt. Er is een 82 Zutphen - 2012/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 18