Twijfels Bonn, Zutphen of Zülpich? in de Apenstert, maar sacramenten als het doopsel mochten er niet worden toegediend. Het kind zou dezelfde naam als een eerder geboren en kort na de doop overleden broer tje hebben gekregen en diens doopakte. Bekende Beethoven-biografen vermelden expliciet dat Beethoven zelf zijn hele leven meende in 1772 geboren te zijn.17 Dat gaat mogelijk terug op zijn eerste publieke optre den in de Musikalischen Akademiesaal te Keu len op 26 maart 1778. Vader Johann presen teert zijn zoon als wonderkind van zes jaar.18 Maar hij zou op grond van zijn geboorteakte zeveneneenhalfjaar moeten zijn. De gangba re literatuur verklaart dit leeftijdsverschil als een bewuste leugen van Johann om de kleine Ludwig als een wonderkind te presenteren. Maar zou men zich in Keulen, waar ook be kenden van de familie aanwezig waren, door deze leeftijdsfraude hebben laten bedriegen, of was Ludwig echt zes jaar oud? In C.F. Cramers Magazine der Musik beschrijft Beethovens leraar Christian Gottlieb Neefe in 1783 het optreden van een 11-jarige Louis van Beethoven.19 Jaren na de dood van zijn moeder, op 17 juli 1787, bekent Ludwig 'dat hij met vijftien jaar wist wat sterven was'.20 Op 6 oktober 1802 schrijft de depressieve en door doofheid geplaagde Ludwig zijn be roemde Heiligenstadter Testament, waarin hij zichzelf een 28-jarige noemt en dat is zelfs vier jaar te jong volgens de doopakte. 21 Tot slot is er nog een intrigerende vermelding in een van de bestudeerde biografieën. De auteur Zobeley beschrijft op pagina 8 van zijn biografie Beethoven uit 1965 Beethovens eigen onzekerheid over zijn leeftijd en plaats van geboorte. Hij is de enige die, voor zover we hebben kunnen nagaan, een andere geboor teplaats buiten Zutphen of Bonn vermeldt: 'Wie es denn nachgehends nicht leich war, die Statte seiner geburt einwandfrei auszu- machen, als die man die Zülpicher Musikan- tenherberge passender gefunden hatte Zobeley komt hier met een gerucht over Beet- hovens geboorte in een herberg in Zülpich, tussen Bonn en Aken, op de proppen, maar hij vermeldt geen bron. Van alle plaatsnamen in Duitsland lijkt Zülpich nog het meest op Zutphen. Dat lijkt haast geen toeval. Gaat het hier om een bewering met dezelfde - verlo ren gegane - bron als oorsprong? Stond er in die bron Zülpich of Zutphen? Of zijn beide plaatsnamen voortgekomen uit een monde linge overlevering? Dan is een (uit)spraak- verwarring snel ontstaan. Of verwees Zobe- ley naar het verhaal van Van Marsdijk, maar 'verduitste' hij Zutphen tot Zülpich? Een zoektocht in de literatuur en op het internet heeft vooralsnog geen enkel aanknopings punt opgeleverd over Beethovens geboorte in Zülpich. Beethoven moet zijn directe omgeving over tuigd hebben dat hij in 1772 was geboren. Kort na zijn dood schreef Johann Aloys Schlosser in 1828 een korte biografie over de componist, gebaseerd op getuigenissen van vrienden en niet op schriftelijk bronnenon derzoek. Hij noemt als Beethovens geboorte jaar 1772.22 Bekijken we het ritme van de geboorten van de kinderen van Johann en Magdalena, dan blijkt dat er in 1772 precies een kind ontbreekt. Was Beethoven inderdaad twee jaar jonger? Stond dat in het verloren Fami- lienbuch, en was Beethoven daarom zo stellig in zijn bewering op het uittreksel van zijn ge boorteakte? Stond daar ook zijn werkelijke geboorteplaats Zutphen in? Of Zülpich? We zullen het nooit weten, maar als Van Marsdijk geen fantast was - en ook dat zullen we nooit met zekerheid weten - dan moet hij die gede tailleerde kennis ergens vandaan hebben. De 76 ^utphen - 2012/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 12