Logement De Fransche Tuin in Zutphen Duitstalige als Engelstalige versie was versche nen. Thayers vermeldt het uittreksel van de doopakte van 1810 met Beethovens aanteke ningen met dezelfde tekst.8 Glastra van Loon noemt een brief van 2 mei 1810, waarin Beet hoven zijn vriend Franz Gerhard Wegeler uit Koblenz vraagt om zijn doopakte.9 Hij wil de doopakte zien vanwege zijn onzekerheid over zijn leeftijd en vanwege een kans op een hu welijk met Therese von Malfatti.10 Beethoven schrijft niet precies te weten hoe oud hij is en dat er vóór hem in elk geval nog een Ludwig was.11 Ook refereert hij aan een verloren ge gaan Familienbuch.12 Naar wat daar in gestaan zou hebben, kunnen we slechts gissen, maar vermoedelijk had hij daaruit de kennis dat zijn doopakte niet deugde, en krabbelde hij zijn bovenbeschreven twijfel op de doopakte, inclusief het jaartal 1772. In 1822 meende Ludwig van Beethoven zijn vijftigste verjaardag te vieren, maar zijn vrien den dachten dat dit al twee jaar te laat was, daar hij in 1770 ter wereld kwam. Maar net als op het doopbewijs verklaarde hij dat dit een overleden Ludovicus betrof, gelijk er in 1769 nog een Ludovicus Maria geweest was. J.G.F. ontleende dit verhaal aan Van Marsdijk, die uitvoerig op dit voorval ingaat.13 J.G.F. vermeldt ook de eventuele geboorte in De Fransche Tuinmet Van Marsdijk als bron. Ook hij vermeldt het feit dat het logement niet meer bestond ten tijde van Van Marsdijk. Inderdaad is in de oudste kadastrale gegevens van 1832 niets te vinden van een logement onder die naam. Het is aan te nemen dat hij, als oud-archiefmedewerker, deze bron heeft geraadpleegd. Ook een recente zoektocht in het 'historisch kadaster'14 heeft geen ver melding van het logement opgeleverd, maar dat is geen bewijs dat het logement er nooit is geweest. Verder vermeldt J.G.F. de kermis in 1772, waarvoor op 8 augustus Carl Gondorff een vergunning vraagt om te spelen. Dit laatste is een interessant aanknopingspunt. De ver melding is inderdaad in het archief terug te vinden. Op 08-08-1772 behandelt het Zut- phens stadsbestuur een verzoek van ene Carl Gondorff om '...wahrend des Jahrmarktes ei- nige Konzerte zu geben und die mechanische Kunststücke zu zeigen.'15 Dat Carl Gondorff uit de omgeving van Bonn kan komen, be wijst zijn achternaam. Het dorp Gondorf ligt in de Eifel. Reisden Johann van Beethoven en zijn hoogzwangere vrouw met deze Gondorff mee naar Zutphen om aldaar op te treden? De volgende auteur die zich met de kwes tie bezighield is H. Carmigchelt. In het tijd schrift Gelderland Nu, 1e jaargang no. 7. no vember 1970 schreef hij een artikel genaamd: 'Ludwig van Beethoven: 1770 of 1772, Bonn of Zutphen'.16 Carmigchelt neemt de eerdere auteurs, met alle kritiek van dien, onder de loep. Hij noemt ook de veronderstelling dat de ouders deel uitmaakten van een groep mu zikanten die in 1772 op de kermis in Zutphen optraden en logeerden in De Fransche Tuin, gelegen aan de binnengracht bij 's Lands Stal len. Carmigchelt beweert dat de naam Van Beethoven niet in het doopboek in Zutphen voorkomt, maar ook niet in dat van Bonn! Er is natuurlijk wel een doopakte uit 1770 uit die stad, maar die werd door Van Beethoven zelf gewantrouwd. Verder beschrijft hij uitge breid het voorval van de vergissing van zijn 50ste verjaardag onder verwijzing naar Van Marsdijk. Tot slot filosofeert Carmigchelt over het risico van de ouders om hem in de plaats van zijn overleden broertje te zetten. De ach tergrond van die gedachte is dat Ludwig van Beethoven te Zutphen in een protestantse stad zou zijn geboren en het dopen van een katholiek kind onmogelijk was. Er was welis waar een gedoogde katholieke 'schuurkerk' ^utphen - 2012/3 75

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 11