De doopakte Uitsnede van een plattegrond (door I. Tirion) van Zutphen ten tijde van de geboorte van Ludwig van Beethoven. Bij de letter 'm' staan 's Lands Stallen van het garnizoen aan de binnengracht. Daar moet ergens het logement De Fransche Tuin gestaan heb ben, waarover Van Marsdijk rept. Ter oriëntatie: bij de letter 'b' staat de Nieuwstadskerk. (particuliere collectie) talige publicatie van Gregoir uit 1863 over Beethoven.6 Gregoir, een Belg, behandelt in zijn werk uitvoerig de Vlaamse wortels van de familie, en hij lijkt het verhaal van Beetho- vens geboorte te Zutphen goed te kunnen ge bruiken om de beroemde componist als zoon der Nederlanden te claimen. Men bedenke dat in deze tijd van de Ro mantiek het nationalisme hoogtij vierde. Het jonge koninkrijk Nederland kon, zeker na het verlies van België, wel wat nationalistische oppeppers gebruiken, net als België overi gens, getuige Gregoirs geschrift. De claim dat een van 's werelds belangrijkste componisten in ons land geboren zou zijn, past goed in dit nationalistische gedachtengoed. Ook de ka tholieke minderheid in Nederland eerde de meester als een van hen. Dat auteurs knullig met hun bronnenmateriaal en bewijslast om gingen, past ook in de geest van de tijd. Men was daar toen niet zo kritisch in. In een uitgebreid artikel in het Algemeen Han delsblad: Nieuwe Amsterdamse Courant van zon dag 8 augustus 1886 voert ene J.G.F., die ooit gewerkt zou hebben in het Zutphense stads archief, een aantal gebeurtenissen op die hij deels ontleent aan Van Marsdijks geschrift.7 Hij wijst op Van Marsdijks knulligheden in de argumentatie. Ook haalt J.G.F. Van der Aa (1841) aan. Maar J.G.F. komt ook met nieuwe gegevens: Op de keerzijde van een op 2 juni 1810 ont vangen uittreksel van het doopboek schrijft en ondertekent Ludwig: '1772. Es scheint der Taufschein nicht richtig, da noch ein Ludwig vor mir. Eine Baumgarten war glaube ich mein Pathe'. Hij noemt geen bron, maar dit uittreksel wordt in de gangbare literatuur ook vermeld. Vermoedelijk baseerde J.G.F. zich op Thayers Life of Beethovende uitgebreide biografie die medio de 19e eeuw in zowel de 74 Zutphen - 2012/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 10