Pantserschepen op de IJssel RNHEM Rob Kammelar De marine stoomt de rivieren op Rijnkade Het gepantserde riviervaartuig Isala was een van de vier kanonneerboten die tussen circa 1880 en 1910 op Rijn, Waal en IJssel patrouilleerden en daarbij ook geregeld Zutphen aandeden. (collectie Nederlands Insti tuut voor Militaire Historie) Vesting- en garnizoensstad Zutphen heeft in de loop van de eeuwen de meest uiteenlopende troepen binnen haar poorten gehad. Nog in de 19e eeuw lagen hier in bonte afwisseling onder andere infanterie van de linie, kurassiers, lansiers, dragonders, pontonniers, vesting- én veldartillerie, huzaren en de Koloniale Reserve in garnizoen. Maar dat in de laatste decennia van de 19e eeuw ook de Koninklijke Marine - al heette die pas sinds 1905 zo - zich geregeld voor onze stad vertoonde, is niet algemeen bekend. De Frans-Pruisische oorlog (1870/71) had laten zien hoe moderne oorlogsvoering ver liep. Vestingen en forten leken hun langste tijd gehad te hebben. Mobiele legers hadden de toekomst. Ook in Nederland drong dit besef door. Verdediging van de IJssellinie werd steeds minder belangrijk gevonden. Bij wet werd in 1874 de vestingstatus van Deven ter en Zutphen opgeheven.1 Een uit het oos- ten komende vijand moest slechts worden op gehouden tot ons leger zich achter de Nieuwe Hollandse Waterlinie in veiligheid had ge bracht. Helemaal vrij baan geven aan een opruk kende vijand was nu ook weer niet de bedoe ling. Daarom kreeg ook de Koninklijke 40 ^utphen - 2012/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 8