Hoog en rumoerig water Imperator inde transiens Mogontiacum venit et inde ad villam Tribtire ibique per plures moratus est dies. Qui etiam Wangioni placitum habuit et parum utilitatis de- crevit. Nordmanni portum, qui Frisiacab lingua Taven- teri2 nominatur, ubi sanctus Liobomus 8 requiescit, plurimis (So interfectis succenderunt. Iohannes4 pontifex Eomanus decessitin cuius locum Marinus antea episcopus5 contra statuta canonum subroga- tus est. Quidam Gregorius nomine, quem Romani super- (Dec. ie), istam vocitabant, divesvalde, in paradiso sancti Petri a suo collega occisus est, et pavimentum aecclesiae, per quam trahebatur, totum sanguine illius infectum. continent?» cod. b) friilacam cod. 1) Kennemtrland. 2) Dectnter ad Rhenum. 4) VIII. 5) Catrentis. 3) 7. e. S. Liafirinus. Afb. 5 Deel van een pagina uit de Annales Fuldenses (heruitgave 1891) met de passage van de aanval van de Noormannen op Deventer. dienst als waterberging in tijden dat de Rijn veel water te verwerken kreeg. Makaskes model, dat inhoudt dat de avulsie plaatsvond bij Doesburg, leunt sterk op de aanwezigheid van een zeer grote crevasse in het rivierduinencomplex ten noordoosten van Doesburg. Bovendien liggen deze aanwijzin gen van hoog en rumoerig water heel hoog: boven 11,00 m nap. De Oude IJssel deed dienst als nevengeul van de Rijn bij hoogwa ter. Maar Makaskes datering wordt onderuit gehaald door de vondst van een nederzetting op die crevasse. Die nederzetting is namelijk gedateerd op de tweede of derde eeuw na Christus.13 Dat is ruim vóór 600, Makaskes vroegste veronderstelling van de doorbraak. Hiermee is aangetoond dat Makaskes theorie onjuist is. We accepteren dus tot nader order de alternatieve theorie: die van Cohen. An dere bevindingen van Makaske - denk aan de boringen in de benedenloop van de IJssel - zijn hiermee niet in tegenspraak, maar moe ten in een andere context gezien worden. Literatuur - Annates Fuldenses (etc.), heruitgave bezorgd door F. Kurze (Hannover 1891). - Fermin, H.A.C., M. Groothedde, 'Onder de wortels van de Kaardebol. Prehistorische me anders van de Schouwlaak in Zutphen', in Zutphense Archeologische Publicaties, 15, 2005. - Groothedde, M., 'The Vikings in Zutphen (Ne therlands). Military organisation and early town development after the Viking raid in 882', in R. Simek U. Engel (red.), Vikings on the Rhine. Recent Research on Early Medieval relati ons between the Rhinelands and Scandinavia (Wien 2004), pp 111-132. - Groothedde, M., 'De "nieuwe" IJssel. Wat ver tellen de geschreven bronnen en archeologi sche vondsten?', in Bijdragen en Mededelingen Gelre, 101 (2010), pp 7-26. - Makaske, B., G.J. Maas D.G. van Smeerdijk, 'The age and origin of the Gelderse IJssel', in Netherlands Journal of Geoen Mijnbouw, 87 (2008) nr. 4, pp 323-337. Noten 1. Met dank aan Michel Groothedde voor zijn medewerking. 2. Michel Groothedde, 'De "nieuwe" IJssel. Wat vertellen de geschreven bronnen en archeolo gische vondsten?', in Bijdragen en mededelingen Gelre, vol. 101 (2010), pp 7-26. 3. URL van Zand in Banen: http:/geodata2.prv.gelderland.nl/apps/ wateratl as_kaarten ?kaartn aam=Zandbanen. 4. B. Makaske, G.J. Maas D.G. van Smeerdijk (2008). 5. Wikipedia, geraadpleegd 11-1-2011. 6. HJ.A. Berendsen (Universiteit Utrecht) heeft veel over avulsies en bijbehorende verschijn selen in duidelijke taal op het internet ge plaatst. Google naar Berendsen en avulsie, dan wel crevasse. 7. Meer over schriftelijke gegevens in Groot- hedde 2010. 8. Groothedde 2004. 9. De Annales Fuldenses zijn meer dan eens her drukt. Voor dit artikel is gebruikgemaakt van een Duitse heruitgave uit 1891. Deze is ge- download van http://openlibrary.org/ia/an- nalesfuldenses00einhuoft.pdf. 10. Pag 99. 11. Fermin Groothedde 2005. 12. Groothedde 2010. 13. Groothedde 2010. Zutphen - 2012/2 39

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 7