Noormannen De Berkel als waterberging Afb. 4 Een van de slachtoffers van de aanval door de Vikingen op Zutphen, vermoedelijk in 882. Het gaat om een vrouw van rond de veertig jaar die na zwaardverwondingen overleed op de vloer van een ingegraven hut. (Archeologie gemeente Zutphen) Volgens Makaske c.s. zou de IJssel pas rond 950 bevaarbaar zijn geweest. Dat is slecht te rijmen met de aanval in 882 van Noorman nen op Zutphen, van wie slachtoffers in 1997 zijn teruggevonden8 (afb. 4). Het is bekend dat in 880 Vikingen Nijmegen hebben bezet en daar hebben overwinterd. Dat is bekend uit de Annales Fuldenses9, een opsomming van gebeurtenissen in de tijd waarover we het nu hebben. Daar staat ook vermeld dat die Noor mannen in de wijde omgeving van Nijmegen nogal nadrukkelijk aanwezig zijn geweest; ze beperkten zich daarbij niet tot de waterwe gen. Algemeen wordt aangenomen dat deze groep of een deel ervan schuldig is geweest aan de moordpartij in Zutphen. Het meest waarschijnlijk is dat ze over water zijn gekomen. Over Deventer is deze aanval geboekstaafd in de Annales Fuldenses10: de Noormannen heb ben de haven, die in het Fries Deventer wordt genoemd, geplunderd, nadat zeer velen waren gedood (afb. 5)Een haven ligt niet aan een slecht bevaarbare rivier. Archeologen hebben er producten gevonden als natuursteen uit de Eifel, keramiek uit de Rijn- en Eifelstreek, hout uit het Midden- en Nederrijngebied. Op z'n minst was er in die tijd (9de eeuw) een goede verbinding met het zuiden. Toen de Kaardebol zou worden gebouwd (het centrum voor duurzaamheid van Zutphen)is daar uiteraard eerst archeologisch onderzoek gedaan.11 Hierbij is in de ondergrond een dik kleipakket van circa 30 cm aangetroffen. Klei wordt afgezet als land onder water staat; de grote dikte van het aangetroffen pakket is een aanwijzing dat dit gebied herhaaldelijk dan wel langdurig onder water heeft gestaan. Er zijn op meer, vergelijkbare plaatsen dergelijke kleipakketten gevonden. In het beekdal van de Ooyerhoekse Laak is boven op deze klei laag materiaal uit de zesde en zevende eeuw gevonden. Bovendien is daar een vroeg-mid- deleeuwse waterput gevonden; die was door de kleilaag heen gegraven.12 Dat kleipakket moet dus vóór 500 zijn afgezet. Oorspronke lijk was de conclusie dat veelvuldig hoogwater van de IJssel de oorzaak was van dat kleipak- ket. Met de huidige inzichten, dat de IJssel of rond 550 dan wel tussen 600 en 900 is ont staan, moet de conclusie zijn dat het de Berkel was die indertijd buiten zijn oevers is getre den. Gezien de vondsten uit de zesde en ze vende eeuw is het zeer waarschijnlijk dat het ontstaan van de IJssel vóór 600 is geweest. Dat past weer in het plaatje dat Cohen schetste. Kortom, de Berkel, als zijtak van de Rijn, deed 38 ^utphen - 2012/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 6