Avulsies, crevasses en oeverwallen werk op grondboringen. Makaske c.s. hech ten veel waarde aan Ci4-dateringen van oude veenresten. Aan voormalig levend materiaal is met C14 met een redelijke nauwkeurigheid te meten hoe lang dat materiaal dood is. Bij verstoringen in de bodemlagen, zoals bij bo ringen, is een datering daarvan alleen maar vast te stellen door vergelijking met in de tijd vast te stellen verschijnselen. Dat kunnen Ci4-metingen zijn, maar ook archeologische gegevens. Er waren al eerder Ci4-dateringen gedaan aan veenresten, en wel tussen Arn hem en Doesburg. Op grond hiervan was toen de ouderdom van de IJssel geschat op zo'n 2000 tot 1700 jaar. Om diverse redenen hadden Makaske c.s. nogal wat kritiek op deze gegevens. Zij besloten te gaan boren bij Wapenveld en bij Westerholte (bij Zwolle), want daar was geschikt materiaal voor de ge wenste Ci4-dateringen te verwachten. Ook de Wageningers kwamen tot de conclusie dat de IJssel tamelijk recent is ontstaan door een avulsie, maar volgens hen vond deze plaats bij Doesburg. Verder menen zij dat deze avulsie veel tijd heeft gekost; ze moet rond 600 zijn begonnen, en vervolgens moet de IJssel pas omstreeks 950 bevaarbaar geworden zijn. In hun optiek was de Oude IJssel een zijrivier van de Rijn, terwijl de Berkel naar het noor den stroomde. Volledigheidshalve moet de Romeinse gene raal Drusus vermeld worden. Hij zou in 12 v. Chr. een gracht hebben gegraven, in de meest populaire versie tussen Arnhem en Doesburg. Juist voor deze versie bestaat geen enkele feitelijke ondersteuning. Een avulsie is de technische en internationale term voor een natuurlijke wijziging van een rivierloop waardoor een nieuwe rivier ont- staat.5 Avulsies kunnen snel verlopen, maar er kan ook veel tijd overheen gaan.6 Afb. 2 Oeverwal in de buurt van Millingen aan de Rijn (dat eigenlijk aan het Bijlandsch Kanaal ligt). (foto: Jo van Es, RJ Foto-Videoproductie) Beide theorieën veronderstellen een avulsie - Cohen een snelle, door het doorbreken van een oeverwal van de Berkel. Daaraan vooraf gaande zou het Rijnwater zo hoog zijn opge stuwd dat zijrivieren als de Berkel ook hoog kwamen te staan. Het doorbreken van een oeverwal en het overspoelen van een water scheiding zou voor het ontstaan van de Gel derse IJssel hebben gezorgd. Makaske c.s. denken dat een toen bestaand terras uit de ijs tijd ten noorden van Doesburg de waterschei ding was en dat die werd doorbroken. Waar je een avulsie vermoedt, ga je op zoek naar crevasses. Die kun je zien als niet gelukte avulsies. Ze liggen relatief hoog in oeverwal- len en vormen daar - in de ondergrond - be paalde verstoringen, die de vakman kan herkennen. Makaske vond crevasses ten noor den van de Oude IJssel, oostelijk van Does burg. Die wijzen erop dat daar diverse keren het water heel hoog heeft gestaan. Natuurlijk zag Makaske dit als een ondersteuning van 3 6 ^utphen - 2012/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 4