Hoe j ong is de IJssel? Jan Frings1 C14-dateringen De IJssel is een jonge rivier. Daarover bestaat geen discussie. Wel is er discussie over hóe jong de IJssel dan wel is; er bestaan twee theorieën. In november 2009 is daar een symposium over gehouden in de Burgerzaal in Zutphen. Daar werden niet alleen de beide concurrerend e theorieën gepresenteerd, ook werden er historische en archeologische feiten door Zutphens stadsarcheoloog Michel Groothedde naast gelegd. Deze presentatie is later verwerkt tot een artikel in Bijdragen en Mededelingen Gelre.2 Omdat de lezerskringen van Zutphen en de Bijdragen niet erg samenvallen, terwijl het toch ook onze lezers zal interesseren, volgt hieronder een overzicht van het verhaal van Groot hedde. Wie alle details wil weten, zal het oorspronkelijke artikel moeten raadplegen. Beide theorieën veronderstellen dat de Rijn op een keer naar het noord en een doorbraak heeft gemaakt door wat vóór die tijd een wa terscheiding was. De theorieën verschillen in de plaats en de tijd van die doorbraak. De ene theorie is gebaseerd op het werk van Cohen Stouthamer van de Universiteit Utrecht. In een onderzoek, genaamd Zand in Banenzijn zo'n zeventienduizend boringen gezet in het IJsseldal.3 Eerste doel van dit onderzoek was het verkrijgen van inzicht in de situatie van de ondergrond bij de rivieren en dat gerela teerd aan waterstromen en in het bijzonder de kans op dijkdoorbraken. De bekende wie len zijn bijvoorbeeld daar waar een zandbaan in de ondergrond loopt. Op grond van hun bevindingen komen Cohen Stouthamer tot de conclusie dat de Gelderse IJssel is ontstaan door een door braak (een avulsie, zie verderop) iets ten noorden van Zutphen. Dat moet ergens tus sen 350 en 600 zijn gebeurd, vermoedelijk omstreeks 550. In datjaar verdronk een com pleet eikenbos bij Zwolle-Stadhagen. Vóór die tijd boog de Berkel naar het zuiden en was het een zijrivier van de Rijn (afb 1.). Twente Salland 'Deventer Schipbeek barrière Zutphen, Berkel Veluwe Achterhoek Beinum Afb. 1 Vereenvoudigde weergave van de waterhuis houding vóór de vorming van de IJssel volgens de theorie van Cohen c.s. (Archeologie gemeente Zutphen) De andere theorie komt voort uit het werk van Makaske c.s. van de Wageningen Univer siteit.4 Hier was het doel vast te leggen sinds wanneer de IJssel bestaat en hoe die is ont staan. Ook deze onderzoekers baseren hun Zutphen - 2012/2 35

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 3