Zutphens echtpaar te gast bij Britse vliegers 'Hangers' in orgel Walburgs- kerk Niets bespeurd Huis De Munt stamt uit 14e eeuw herberg De Wildeman in de gebouwen Zaad- markt 88, Rode Torenstraat 23 en het tussen- gebouw met de schuilkapel. 28 mei 1962 - De directeur van Openbare Werken, de heer PJ. Jongens, en zijn echtge note gaan samen met nog 24 Nederlanders die in de oorlog Britse vliegers hebben gehol pen om uit bezet Nederland naar Engeland te ontsnappen, een korte vakantie in Engeland genieten. Zij zijn daartoe uitgenodigd door oud-vliegers. Geallieerde vliegers die tijdens de Tweede Wereldoorlog in vijandelijk ge bied waren beland en van daaruit wisten te ontsnappen, hebben in 1945 een vereniging opgericht om hun dankbaarheid te betuigen jegens degenen die hen bij het ontsnappen hebben geholpen. De vereniging bestaat hoofdzakelijk uit vliegers van de Royal Airforce Escaping Society. Zij geeft aan haar dankbaar heid onder meer uiting door materiële hulp te geven aan vroegere pilotenhelpers die thans in nood verkeren, en door jaarlijks een aantal pilotenhelpers een week als haar gas ten in Engeland te ontvangen. 2 juni 1962 - Het Nederlands Orgelcomité was er dit jaar vroeg bij met het geven van een concert in Zutphen. Het had daartoe de mede door de radio-uitzendingen bekende organist Piet van Egmond bereid gevonden. Het concert zou woensdagavond in de Walburgskerk worden gegeven, maar toen de concertgever het orgel daar ter oriën tering beproefde, vond hij er - dat in organis tentermen wordt genoemd - hangers in, zodat hij dit instrument niet wenste te bespelen. In alle haast heeft toen de koster van de kerk maatregelen moeten nemen om het concert in de Broederenkerk te kunnen houden. Er moest bij de Walburgskerk iemand aanwezig zijn om de talrijke bezoekers naar de Broede renkerk te verwijzen. Omstreeks half negen werd het orgel van de Broederenkerk door de concertgever voldoende bevonden en kon Piet van Egmond beginnen aan de tocata en fuga in d moll van Johan Sebastian Bach. Overigens zouden wij dit concert toch liever in de Walburgskerk hebben gehoord. Volgens de heer Bute, die op het orgel daar de gehele middag had zitten oefenen voor zijn Bach- concert aan het einde dezer maand, had hij van zogeheten hangers niets bespeurd. 19 juni 1962 - Voor Zutphenaren die in de tweede helft van de 20e eeuw leven, valt het niet gemakkelijk zich de Rode Torenstraat voor te stellen als woonstraat, waaraan adel lijke geslachten hun woningen hadden. Het merendeel der panden bestaat nu uit pakhui zen en achteruitgangen van woningen aan de Hout- en Zaadmarkt of van die uit de Lange Hofstraat en Raadhuisstraatje. Slechts één woonhuis, nr. 12, doet door zijn bouw ver moeden dat in het verleden de Rode Toren straat aanzienlijke ingezetenen tot haar bewoners mocht rekenen. Dat dit vermoeden juist is, heeft mevr. M.M. Doornink-Hoogenraad zaterdag middag in de jaarlijkse vergadering van de Stichting Het Wijnhuisfonds, met een terug blik op de historie van dit huis, uit tal van 58 ^utphen - 2012/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 26