'O; Kruidenzoeksters Iers mos Trein grijpt tractor Zo moet de heer Jansen de Sprongstraat nog ge kend hebben. De foto is vermoedelijk van rond de eeuwwisseling. Het eerste pand links is de drogis terij. (particuliere collectie) de oude drogist heeft er van 1900 af in ge werkt. Hij heeft de tijden zien veranderen. het was zo'n heel ander vak dan te genwoordig. We maakten alles zelf. Er waren vrouwen die in de omgeving krui den zochten. Deze kruidenzoeksters kwamen met tijken zakken op de rug in ons pakhuis, waar de inhoud gewogen werd. En dan sjouw den we alles naar de zolder. Een jaar lagen de kruiden daar dan te drogen. Nu krijgen we alles netjes verpakt in kleurige doosjes van de fabriek en hoeven het alleen nog maar te ver kopen. Zelfs de tandpasta maakten we vroe ger zelf. We hadden er een speciaal recept voor.' De drogisterij in de Sprongstraat herinnert nog aan die tijden, waarover de heer Jansen zo graag vertelt: een hoge zoldering, rood bruine laden, waarop in sierlijke witte letters de namen van de verschillende drogerijen zijn geschilderd. 'Om 7 uur hadden we de zaak open,' vervolgt de heer Jansen, 'om 10 uur 's avonds gingen we dicht. 's Zondags konden de klanten tot 1 uur bij ons terecht. Aan vakantie kwamen we niet toe. Daar stond tegenover dat we alles heel rustig aan deden.' 'Uit de wijde omgeving kwamen de boerin nen met hun knipmutsen op en de boeren met de grote manden boter en eieren halen op de markt. Druk dat het dan was in de win kel! De een wilde Iers mos tegen verkoudheid hebben, de ander muurblauw tegen de vlie gen - of kreeftsogen om een vuiltje uitje oog te verwijderen.' Die tijd is voorbij. De romantiek van de oude drogisterij is voor de heer Jansen vervlo gen. Tot vorig jaar deed hij nog de boekhou ding, maar: 'Mijn dochter heeft mij afgeschaft en een telmachine aangeschaft.' De heer Jansen zegt het lachend. Hij is allang blij dat zij de zaak goed voortzet. 10 april 1962 - Maandagmorgen om 10.22 uur is op de bewaakte overweg in de Kapper- allee (de spoorlijn Zutphen-Winterswijk) een door landbouwer-melkrijder H. Hissink uit Vorden bestuurde landbouwtractor, waarach ter een met 130 bussen melk beladen aan hangwagen, door een trein uit de richting Vorden gegrepen en totaal vernield. De be stuurder kon zich tijdig in veiligheid stellen. Het treinstel, dat aan de voorzijde be schadigd werd, liep twaalf minuten ver traging op. De heer Hissink was op weg naar de Coöp. Melkinrichting in Eefde. Het lukte hem niet in één keer de overweg op te rijden. Bij een tweede poging sloeg midden op de overweg de motor af. Op dat moment klonk in de wachterspost het signaal dat er een trein in aantocht was. De overwegwachter, de heer Van 't Hul uit Zutphen, aarzelde geen mo ment, sprong op zijn fiets en reed de trein via het schouwpad tegemoet, zwaaiend met een rode vlag. Maar de machinist kon het treinstel niet meer tijdig tot stilstand brengen. Met een harde klap kwam het met de combinatie in 56 ^utphen - 2012/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 24