Theo Mann-Bouwmeester T.J. Stieltjes, waterstaatkundig ingenieur en parle mentariër, wiens glanzende civiele loopbaan onge wild in Zutphen begon. rie, die eveneens een aantal jaren in Zutphen gelegerd is geweest. Voor T.J. ligt duidelijk een militaire carrière in het verschiet. Trouw verricht T.J. Stieltjes zijn pontonniers- dienst in Zutphen als op 17 maart 1849 ko ning Willem 11 overlijdt. Alle officieren dienen opnieuw hun eed van trouw te zwe ren aan de nieuwe vorst, Willem 111. Deze heeft, uit weerzin tegen de nieuwe politieke ontwikkelingen, tot nu toe geweigerd de eed van trouw aan de nieuwe grondwet (die van Thorbecke) af te leggen. Daarom weigert tweede luitenant Stieltjes - als enige in het land - op zijn beurt de officierseed aan Wil lem 111. Hij hoort bij de stroming die de eed van trouw aan de vorst wil vervangen door een eed van trouw aan de grondwet. Hij stuurt daarover een petitie naar de Tweede Kamer. Zijn superieuren vraagt hij om uitstel van de eedsaflegging tot de Tweede Kamer zich heeft uitgesproken. Dat wordt gewei gerd. Als Stieltjes bij zijn standpunt blijft, heeft minister van Oorlog J.H. Voet (ook een oud-Zutphenaar) geen andere keus dan hem te ontslaan. Bij kb van 20 april 1849 wordt T.J. Stieltjes oneervol ontslagen uit militaire dienst. Daarmee begint zijn opmerkelijke civiele loopbaan. Nogjarenlang wordt in mi litaire kringen over hem gesproken als de 'Zutphense luitenant'. Volledig eerherstel krijgt hij pas in 1860. Rob Kammelar) Theodora Antonia Louisa Cornelia Bouw meester3 (*1850, Zutphen f1939, Amster dam) is een actrice wier gloriejaren liggen tussen 1880 en 1926. Zij wordt beschouwd als de grande dame van het Nederlands toneel. Zij is volgens het Biografisch Woordenboek van Neder land '...in haar tijd en in ons land de vertolk ster bij uitnemendheid van gepassioneerde, beminnende en lijdende vrouwen die de uiterste consequenties aandurfden van die grote hartstocht die Liefde heet'. De schrijver Henri Borel gooit er nog een schepje bo venop: 'Zij heeft ons laten voelen en zien en horen wat de hoge hartstocht is, en wat er in Portretstudie van Theodora Bouwmeester, door Pieter Josselin de Jong uit 1900. (Theater Instituut Nederland) ^utphen - 2012/2 51

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 19