Sneltram voor de aanleg van een tramlijn van Zutphen naar Deventer. Maar de gemeente Zutphen was weinig coöperatief; ze wilde geen stoom tram over de Deventerweg. Pas in 1920 wer den partijen het eens over het tracé: achter langs het treinstation, over Mettray, om bij Quatre Bras aan te sluiten op de Zutphense Weg. Net voor de begraafplaats boog de lijn af naar het dorp Gorssel: dat is nu een fiets pad (Wielewaalpad). Op 2 oktober 1926 werd de lijn feestelijk ge opend. In de hoogtijdagen (winterdienst 1928/29) werden er op werkdagen acht tramritten uitgevoerd, aangevuld met drie rit ten van Gorssel naar Deventer. Voor de vijf tien kilometer van Zutphen naar Deventer had de tram 36 minuten nodig, een gemid delde snelheid van 25 km/h. Tijdens de zo mervakantie van 1934 reed er op zon- en feestdagen zelfs een sneltram van Deventer naar Emmerik, die met een bezinemotorwa- gen werd gereden. In april 1945 lieten de Duitsers de bruggen over het Twentekanaal bij Eefde springen, waaronder de trambrug. Die werd niet meer hersteld. Dat was het einde van de tramlijn naar Deventer. De exploitatie was vermoedelijk al op 3 november 1944 gestaakt. In 1948 brak men de trambaan op. In datzelfde jaar nam de gemeente Gorssel het stationnetje met omlig gend terrein over voor de som van 4.950. Inmiddels zijn er twee Gorsselse tramstations. Het Nationaal Smalspoormuseum heeft ge probeerd het tramstation in Gorssel in bezit te krijgen. Het plan was het gebouw steen voor steen af te breken om het vervolgens in het Zuid-Hollandse Valkenburg weer op te bouwen. Daar stak de gemeente Lochem een stokje voor. Daarop besloot het museum een 'exacte replica' van het Gorsselse tramstation te maken, die in 2011 is opgeleverd. Het 'Gorsselse' stationsgebouw vormt de nieuwe entree van het smalspoormuseum. (Eerder verschenen er artikelen over de Tram weg-Maatschappij Zutphen-Emmerik in Zutphen 3-2008 en 4-2009.) Bronnen - H. Nieweg, Op smalspoor door Oost-Gelderland, Leiden 1976. - [H. Nieweg]Geschiedenis van een Gelders Streek- vervoerbedrijf, 70 jaar Geldersche Tramweg-Maat schappij 27 juni 1951, Doetinchem 1951. - Site van het Nationaal Smalspoormuseum, ge raadpleegd op 16 september 2011: www.smal- spoormuseum.nl/Projecten/BuitenMuseum. html - De Stentor, 12 februari 2005. - Vriendelijke mededeling Piet Staal. 10 september 2011: tijdens de Open Monumen tendag was het gerestaureerde Tramhuisje voor het eerst voor publiek geopend.Verantwoordelijk voor de verbouwing was architect Jan Daggen voorde. (foto: auteur)

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 17