Uit de vaart plaatst. In de machinekamer waren ondertus sen de vuren ontstoken en om 13.30 uur was het schip stoomklaar. Nadat de trossen waren losgemaakt en het stuurboordanker gelicht, stoomde de Mosa om 13.50 uur de IJssel op.13 Soms lagen er twee riviervaartuigen tegelij kertijd in Zutphen. Dat was bijvoorbeeld in juni 1894 het geval. Nadat de Rhenus op de ochtend van 26 juni net onder Dieren enkele vreemde capriolen had uitgehaald, waarbij lichte averij aan de stuurboordschroef was op gelopen, meerde het schip 's middag rond drie uur aan aan de IJsselkade in Zutphen. Even later arriveerde daar ook de Mosa, even eens met problemen aan een van de schroe ven. Met het achterschip was een stenen beschoeiing geraakt, waardoor een blad van de bakboordschroef was verbogen. Beide schepen konden de volgende dag weer ver der. Lang niet altijd maakten de Zutphense nieuwsbladen melding van het passeren van een riviervaartuig of het aanmeren aan de IJs- selkade.14 Zelfs toen Mosa en Rhenus in juni 1894 tegelijkertijd in Zutphen aan de kade lagen, berichtten de Zutphensche Courant en De Isala, Rhenus, Mosa en Merva hebben zich gelukking nooit in een echte oorlog hoeven te bewijzen. Het valt moeilijk in te denken dat deze logge, trage en moeilijk te wenden sche pen een moderne bewegelijke troepenmacht, zoals het toenmalige Pruisische leger, ook maar voor een ogenblik de overtocht over de IJssel hadden kunnen beletten. Net zo moei- De Merva op patrouillevaart, vermoedelijk op de Rijn. De kleding van de matrozen hangt te drogen of te luchten. (collectie Nederlands Instituut voor Militaire Historie) de Nieuwe Zutphensche Courant daar niets over. Huidige binnenvaartschepen zijn weliswaar veel groter dan Isala, Rhenus, Mosa en Merva waren, maar in hün tijd waren deze riviervaar tuigen ongeveer de grootste schepen die men op de IJssel kon zien.15 Het moet dan ook be slist een niet alledaags schouwspel zijn ge weest wanneer een monitor op de rivier voor Zutphen manoeuvreerde, daarbij uit beide schoorstenen dikke zwarte rookwolken uit braakte, terwijl haar machines driftig stamp ten en dreunden, commando's klonken en matrozen luid roepend over het dek heen en weer renden. Menig voorbijganger op de IJs- selkade zal ongetwijfeld geboeid hebben staan kijken naar het aanmeren of ontmeren van het riviervaartuig met zijn dreigende kanonnen. Zutphenaren die de rivier goed kenden, zoals binnenvaartschippers en be roepsvissers, zullen misschien hun hoofd heb ben geschud bij het zien van het moeizame gemanoeuvreer van de logge strijkijzers. ^utphen - 2012/2 45

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 13