Aanmeren aan de IJsselkade De IJsselbrug te Doesburg, genomen van af een kribbe deze brug werd onlangs verlengd en is lhan6 110 M. lang; bovenstaande opname weid gedaan terwijl een sleepboot de opening door vaart. De schipbrug in Doesburg bleek meer dan eens een niet te nemen hindernis voor de monitors. Op 15 juni 1886 veroorzaakte de Mosa grote schade aan de brug, die daardoor enige tijd gesloten moest worden voor het verkeer. (Streekarchivari- aat De Liemers en Doesburg) seeren, doch door verkeerde aanwijzing ba- kenmeester aan de roergangers komt het schip niet recht voor het open gedeelte. Ong. 140 M voor den schipbrug lieten het stopan ker achteruit vallen, sloegen volle kracht ach teruit, doch konden de vaart niet stuiten, waardoor het schip tusschen het 2e en 3e schip van den linker oever doorging, zoodat eenige schade ontstond aan de houten ver binding dier schepen, en het beschotwerk op de bak beschadigd werd. Ruimen de vleet van de brug van de bak af, verstoomen, na achter uit op een hanepoot te zijn gaan liggen, door 2 e werp sb anker uit te brengen, de stroom af, komen ten anker tussen de kribben bene den de schipbrug en meerden daar om twee ijzeren leggers van de stoomtram af te geven. .]'8 In 1908 ramde de Mosa opnieuw de brug bij Doesburg en ook de Rhenus had die zelfde brug al eens flink geraakt.9 De vaart van Nijmegen naar Kampen duurde gewoonlijk twee dagen. Terug, stroomop waarts, deden de riviervaartuigen er meestal een dag langer over. 's Nachts werd er niet ge- varen. De schepen meerden dan aan in De venter of Zutphen. Hier werd ook proviand of steenkool ingenomen. Jaarlijks infor meerde de commandant van het dienst doende riviervaartuig schriftelijk bij het Zutphense gemeentebestuur waar hij het beste zijn vers vlees, groente en andere le vensmiddelen kon inkopen voor het geval de schepen aanmeerden in Zutphen. Bereidwil lig verstrekten B W namen en adressen.10 Vaste ligplaatsen hadden de monitors niet aan de IJsselkade en ook werd hun komst niet kort van tevoren aangekondigd. Dat blijkt uit het logboek van de Rhenus.11 Toen het schip op 25 juni 1895 in Zutphen wilde aanmeren, werd eerst een vlet naar de wal gestuurd om bij de havenmeester om een ligplaats te vra gen. Andere keren werd er voor de nacht niet eens aangelegd aan de kade, maar ankerden ze op de rivier bij de Noorderhaven.12 Na de aanvaring met de schipbrug van Does burg in juni 1886 vervolgde de Mosa haar reis. Op dinsdag 15 juni passeerde het schip om elf uur Zutphen op weg naar Kampen. Op de terugreis werd een stop gemaakt in onze stad. Vrijdag 18 juni meerde de Mosa tegen het middaguur aan aan de IJsselkade, even boven de spoorbrug. Ze bleef enkele dagen liggen en vervolgde haar reis naar Nijmegen pas op maandag 21 juni. Het zou geen rustig weekend worden. Nadat de Mosa was aangemeerd, werden de ^utphen - 2012/2 43

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 11